Biznes dyktuje prawo: Maude Barlow o umowach handlowych NAFTA, TTIP i CETA [Wywiad]

autor: Lidia Raś22.04.2016, 09:00; Aktualizacja: 22.04.2016, 09:33
TTIP umowa

Powiedzmy to wyraźnie: NAFTA nie przyczyniła się do poprawy życia przeciętnego Meksykanina czy Kanadyjczyka. Przyniosła korzyści bogatym, którzy stali się jeszcze bogatsi.źródło: ShutterStock

Za sprawą umów TTIP i CETA na decyzje samorządów dotyczące zamówień publicznych zyskają wpływ korporacje. Będą mogły blokować wykorzystywanie wydatków publicznych na ważne cele społeczne, np. na wodociągi, zdrowie czy edukację, uzasadniając to zagrożeniem dla ich spodziewanych zysków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • coco(2016-04-22 09:49) Zgłoś naruszenie 433

    Ten artykuł należy nagłośnić, by ci zwolennicy liberalizmu ponad normę coś zrozumieli !

    Odpowiedz
  • sceptyczny(2016-04-22 11:24) Zgłoś naruszenie 362

    Dlaczego nie ma programów radiowych i telewizyjnych na te tematy w najlepszym czasie antenowym w mediach publicznych, które są finansowane z pieniędzy podatników? Jesteśmy za głupi aby pojąć gdzie są nasze, czyli społeczeństwa, interesy? Podobno wszystkie nasze rządy DBAJĄ O NASZE POLSKIE SPRAWY!!!!

    Odpowiedz
  • Ważny temat(2016-04-22 11:00) Zgłoś naruszenie 273

    Wielce ważny temat, dziennikarze, drukujcie to wszędzie. To powinno być we wszystkich wiadomościach i w każdej telewizji, żeby ludzie wyszli na ulicę i powiedzieli głośno NIE tym umowom. A tak po cichu lobbyści dopną swego bez nagłośniania sprawy, i tak się zarabia miliardy na nieświadomych obywatelach i rządach. Dokładnie, wszystko, dosłownie wszystko jest teraz na sprzedaż. Jedynym ratunkiem jest silne państwo, wysokie standardy i normy żywności, dotacje dla małych rolników, promowanie ekologicznego stylu i życia, i jedzenia, i hodowli. Żeby supermarkety nie zawalili nas i nasze dzieci śmieciowym jedzeniem za grosze wyhodowanym na samych pestycydach.

    Odpowiedz
  • BMka(2016-04-22 11:33) Zgłoś naruszenie 261

    Korporacje jak szlachta w I RP dążą do zagarnięcia coraz większych przywilejów. Kosztem innych grup społecznych Martwi szczególnie chęć przejęcia sądownictwa. Korpokracja

    Odpowiedz
  • junior(2016-04-24 19:46) Zgłoś naruszenie 120

    Na całym świecie i także w Polsce jest masa kolaborantów w polityce, w sądownictwie, którzy za dobrą łapówkę są wstanie sprzeniewierzyć się zasadom. Takich ludzi trzeba traktować jak kolaborantów w czasie wojny. O co w tym wszystkim chodzi widać po tym, "Kim są ludzie pracujący w sądach arbitrażowych, że mają taką moc sprawczą?" - Ujawniono, że 15 arbitrów rozstrzygało ok. 55 proc. wszystkich sporów, zarabiając nawet 1,5 mln euro na jednej sprawie.

    Odpowiedz
  • Varan(2016-05-04 05:06) Zgłoś naruszenie 100

    Mieszkam w Kanadzie od ponad dwudziestu lat. To co mówi ta Pani to prawda. Kanada stałą siekrajem w którym trudno znaleźć dobrze płatną pracę. Gospodarka Kanady rozwija siew mneijszym tempie niz dwadzisćia lat temu. NAFTA sprawiła że firmy z USA i nie tylko mogą sobie lekceważyć przepisy kanadyjskie. Korporacje są tak silni że przestają płcic podatki i opłaty za dzirżawę użytkowanej ziemi. To doprowadza do ruiny lokalne budżety, które w dużej części były oparte o podatki od filii korporacji. Na przykład pewna duża firma położona w pobliżu największego lotniska w Kanadzie w Toronto, przestałą płcić wszelkie opłaty i zagroziła miestu że jeśli bedzie naciskało lub poda sorawę do sądu to przeniwsi swoje operacje do "bardziej przyjaznego miasta". To pokazuje jak silne są korporacje i jak śłaby jest rząd w takim starciu.

    Odpowiedz
  • Anna(2016-04-25 11:48) Zgłoś naruszenie 100

    Po przeczytaniu tego dochodzę do wniosku, że gorąca nienawiść muzułmanów do "amerykańskiego szatana" jest całkiem uzasadniona, a my z tą naszą śmieszną "miłością" do Ameryki, jesteśmy głupi i naiwni jak dzieci! Kanada płaci miliony na odszkodowania amerykańskim firmom, a USA nie płaci nic nikomu... A dalej: "Mam wrażenie, że światowi liderzy – polityczni, medialni, ekonomiczni – patrzą na świat z perspektywy swojej klasy. Może nawet nie chcą świadomie działać na szkodę najuboższych, ale niestety nie rozumieją ich problemów." To wypisz wymaluj to, co dzieje się u nas po 1990 roku. Ja miałam cały czas dobrą pracę, dobrze płatną - ale czytając o dramatach ludzkich w okresie największego bezrobocia (w woj. słupskim, jeśli dobrze pamiętam, 38% czyli ponad 1/3 ludzi bez pracy!!!) znienawidziłam ten nowy system z całego serca! Nie wolno traktować ludzi jak bydło robocze, a tak się u nas stało właśnie z winy tych "elyt"!

    Odpowiedz
  • Canmaan(2016-06-04 03:07) Zgłoś naruszenie 27

    Council of Canadians? To bardzo lewicowa organizacja.Przestancie w Polsce tak sie zachwycac wszelkiego rodzaju komunistycznymi popluczynami z zachodu.Ten TTiP powinniscie dokladnie przejrzec ale zaczynam dostrzegac w komentarzach o nim lewicowa histerie.I ten niezrozumialy zachwyt nad wszelkiej masci czerwonymi ekspertami zyjacymi na koszt podatnikow. Barlow? Kto nastepny Naomi Klein ?

    Odpowiedz
  • atletaa(2016-04-22 12:28) Zgłoś naruszenie 144

    Ta pani jest zwyklym socjalista wiec uwaza ze mamy takie same zoladki i powinnismy jesc ekologiczna zywnosc ktora rosnie przy szosach uprawiana przez karlowate gospodarstwa konmi plugiem i socha.A krzykacze to lenie i nieroby ktorzy w zyciu sami nic nie osiagneli ale by chcieli zarabiac tyle ile maja pracownicy w korpo,dysponujacy wieksza wiedza ,doswiadczeniem i pracyjacy na potrzeby rynku a nie zapotrzebowanie roszczeniowych grup spolecznycn z lewa i z prawa.Polska na razie nalezy do krajow kapitalistycznych a nie socjalistycznych o czym obywatele zaglosowali wyborach z 1089 r.Ci ktorym liberalizm ekonomiczny nie odpowiada powinni wyjechac na Kube ,do Wenezueli lub Korei Polnocnej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Nie rozmawiam z gminem(2016-04-23 01:53) Zgłoś naruszenie 08

    Jest jeszcze kwestia oporu polityków, europarlamentarzystów. Na to też mam sposób: wyposażyć ISDS w jeszcze dalej idące uprawnienia, aby wyrokiem ISDS można było pozbawiać sabotującego posła mandatu eurodeputowanego i to bez oglądania się na ilość zdobytych głosów, siłę mandatu społecznego itp. Jeśli dany europoseł wyjątkowo intensywnie sabotuje prace nad TTIP, to się wszczyna przed ISDS proces z wyłączeniem jawności, którego zwieńczeniem może być wyrok _pozbawiający_ daną szkodzącą sprawie osobę mandatu europarlamentarzysty, a w ślad za tym również immunitetu, co otworzy drogę do rozpoczęcia sankcji cywilno-prawnych, bądź nawet karnych.

    Odpowiedz
  • Nie rozmawiam z gminem(2016-04-23 01:53) Zgłoś naruszenie 027

    Za dużo gadania i propagandy w okół TTIP, a za mało powziętych decyzji. Tyle lat uzgadniać? TTIP bezwzględnie należy ratyfikować i podpisać z wyraźnym zastrzeżeniem, że treść zostanie opublikowana dopiero PO podpisaniu i PO ratyfikacji, aby żadne lewactwo nie rościło sobie prawa do wglądu i -co gorsza- do modyfikacji.

    Odpowiedz
  • Nie rozmawiam z gminem(2016-04-23 01:52) Zgłoś naruszenie 027

    Za dużo gadania i propagandy w okół TTIP, a za mało powziętych decyzji. Tyle lat uzgadniać? TTIP bezwzględnie należy ratyfikować i podpisać z wyraźnym zastrzeżeniem, że treść zostanie opublikowana dopiero PO podpisaniu i PO ratyfikacji, aby żadne lewactwo nie rościło sobie prawa do wglądu i -co gorsza- do modyfikacji. Jest jeszcze kwestia oporu polityków, europarlamentarzystów. Na to też mam sposób: wyposażyć ISDS w jeszcze dalej idące uprawnienia, aby wyrokiem ISDS można było pozbawiać sabotującego posła mandatu eurodeputowanego i to bez oglądania się na ilość zdobytych głosów, siłę mandatu społecznego itp. Jeśli dany europoseł wyjątkowo intensywnie sabotuje prace nad TTIP, to się wszczyna przed ISDS proces z wyłączeniem jawności, którego zwieńczeniem może być wyrok _pozbawiający_ daną szkodzącą sprawie osobę mandatu europarlamentarzysty, a w ślad za tym również immunitetu, co otworzy drogę do rozpoczęcia sankcji cywilno-prawnych, bądź nawet karnych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz