KGHM hamuje z inwestycjami

autor: Adam Sofuł18.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.04.2016, 09:12

Fatalne – wynikające z odpisów – wyniki za ubiegły rok skłoniły spółkę do rewizji strategii. Nowe założenia będą gotowe w przyszłym miesiącu, ale pierwsze działania już zostały podjęte

Ponad 5 mld zł odpisów z tytułu utraty wartości aktywów, z czego ponad 3 mld zł przypadło na chilijską Sierra Gorda, nie tylko było przyczyną pierwszej w historii straty miedziowego koncernu, ale też postawiło pod znakiem zapytania jego dotychczasową strategię – intensywnej ekspansji zagranicznej. Minister skarbu zarządził w spółce audyt, ta dokonuje przeglądu swoich zagranicznych inwestycji.

Odpisy na wartość zagranicznych kopalń wynikają z fatalnej sytuacji na rynkach surowcowych – gdy 6 grudnia 2011 r. KGHM podpisywał umowę przejęcia Quadra FNX, miedź kosztowała prawie 8 tys. dol. za tonę, dziś kosztuje 4,8 tys. dol. Srebro potaniało w tym czasie o połowę – z 32 do 16 dol. za uncję. To oznacza niższą wartość złóż i mniejsze zyski z inwestycji przy większych, niż szacowano, kosztach.

Zarząd KGHM zapewnia, że o sprzedaży czy zamrożeniu projektu Sierra Gorda nie ma mowy. – Projekt jest kontynuowany. Uważamy, że należy dołożyć wszelkich starań, aby zakończył się powodzeniem. Rozmawiamy ze stroną japońską, z firmą Sumitomo, aby efektywność tego projektu była lepsza, bo na razie nie przynosi on zadowalających wyników – opowiada prezes KGHM Krzysztof Skóra. Nie osiągnięto jeszcze założonego w pierwszej fazie projektu wydobycia na poziomie 110–120 tys. t miedzi. W ubiegłym roku kształtowało się ono na poziomie 85 tys. t.

– Przy bieżących cenach miedzi Sierra Gorda to nadal solidny projekt, ale zdecydowanie poniżej oczekiwań. Niskie ceny metali zepsują radość tym, którzy oczekiwali szybkiego zwrotu z projektu. Zakładamy, że w 2016 r. projekt nie osiągnie pełnych mocy produkcyjnych, co dodatkowo obciąży jego wyniki – oceniają analitycy DM PKO BP.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane