statystyki

PiS: Konstytucja dla biznesu jest niezbędna. Powstanie do końca 2016 r.

autor: Patryk Słowik07.03.2016, 07:49; Aktualizacja: 07.03.2016, 10:41
wynalazek, pomysł, patent, przedsiębiorca, innowacje

Ustawa ma powstać do końca 2016 r.źródło: ShutterStock

Potrzebne są nowe, fundamentalne zasady prowadzenia działalności gospodarczej – deklaruje Ministerstwo Rozwoju. Dlatego do końca roku ma powstać kompleksowa, długo oczekiwana ustawa dla przedsiębiorców.

Wrzesień 2015 r., końcówka kadencji poprzedniego parlamentu. W Sejmie odbywa się pierwsze czytanie projektu ustawy – Prawo działalności gospodarczej, przygotowanej w zespole kierowanym przez wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja. PiS jest zdecydowanie przeciw. Profesor Krystyna Pawłowicz wnioskuje o odrzucenie projektu już w pierwszym czytaniu. Główny zarzut? Stworzona przez rząd PO–PSL konstytucja dla biznesu powiela błędne rozwiązanie przyjmowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.), stawiając na piedestale wolność gospodarczą. Prowadzące działalność gospodarczą podmioty publiczne nie powinny zaś z niej w nadmiarze korzystać. W ocenie PiS mają kierować się przede wszystkim zasadą legalizmu, nie zaś wolności gospodarczej.

Cały projekt upadł w związku z końcem kadencji Sejmu. Politycy PO wcale o niego nie walczyli – prace nad nim toczyły się bowiem w resorcie kierowanym przez ówczesnego szefa ludowców Janusza Piechocińskiego.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane