statystyki

PiS: Konstytucja dla biznesu jest niezbędna. Powstanie do końca 2016 r.

autor: Patryk Słowik07.03.2016, 07:49; Aktualizacja: 07.03.2016, 10:41
wynalazek, pomysł, patent, przedsiębiorca, innowacje

Ustawa ma powstać do końca 2016 r.źródło: ShutterStock

Potrzebne są nowe, fundamentalne zasady prowadzenia działalności gospodarczej – deklaruje Ministerstwo Rozwoju. Dlatego do końca roku ma powstać kompleksowa, długo oczekiwana ustawa dla przedsiębiorców.

Wrzesień 2015 r., końcówka kadencji poprzedniego parlamentu. W Sejmie odbywa się pierwsze czytanie projektu ustawy – Prawo działalności gospodarczej, przygotowanej w zespole kierowanym przez wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja. PiS jest zdecydowanie przeciw. Profesor Krystyna Pawłowicz wnioskuje o odrzucenie projektu już w pierwszym czytaniu. Główny zarzut? Stworzona przez rząd PO–PSL konstytucja dla biznesu powiela błędne rozwiązanie przyjmowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.), stawiając na piedestale wolność gospodarczą. Prowadzące działalność gospodarczą podmioty publiczne nie powinny zaś z niej w nadmiarze korzystać. W ocenie PiS mają kierować się przede wszystkim zasadą legalizmu, nie zaś wolności gospodarczej.

Cały projekt upadł w związku z końcem kadencji Sejmu. Politycy PO wcale o niego nie walczyli – prace nad nim toczyły się bowiem w resorcie kierowanym przez ówczesnego szefa ludowców Janusza Piechocińskiego.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane