statystyki

Zabetonujemy Polskę. Prognozy wskazują na wzrost produkcji o kilka procent rocznie

autor: Konrad Majszyk07.03.2016, 07:28; Aktualizacja: 07.03.2016, 08:03
Prognozy wskazują na wzrost produkcji o kilka procent rocznie. Branża betonowa pręży muskuły.

Prognozy wskazują na wzrost produkcji o kilka procent rocznie. Branża betonowa pręży muskuły.

Prognozy wskazują na wzrost produkcji o kilka procent rocznie. Branża betonowa pręży muskuły. Produkcja betonu towarowego w Polsce w 2015 r. urosła do prawie 20 mln m sześc., czyli w ciągu 10 lat wystrzeliła niemal dwukrotnie. Łyżka dziegciu jest taka, że zanotowany wzrost był jednak niższy o 2 pkt proc. od prognozowanego. Część inwestycji jest bowiem realizowana w formule „zaprojektuj i zbuduj”, przez co 2015 r. minął częściowo na pracach przygotowawczych.

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego prognozuje jednak hossę: rocznie średnio 3-proc. wzrost produkcji do 2023 r. – Pozytywną przesłanką do takich prognoz są m.in. inwestycje infrastrukturalne planowane w ramach nowej perspektywy UE – twierdzi prezes Górażdże Beton Maciej Marciniak. Wiatrem w żagle będą drogowe plany GDDKiA, która będzie budować nowe drogi o najwyższych prognozach ruchu właśnie przy użyciu betonu. W ciągu najbliższych siedmiu lat w tej technologii ma powstać ponad 800 km nowych autostrad i ekspresówek. Dzisiaj w Polsce mamy 650 km takich dróg krajowych.

Producenci liczą też, że inwestycje kolejowe wyjdą wreszcie z etapu projektowania i wejdą w fazę realizacji. Problemem może być to, że PKP PLK korygują prognozy wydatków (najnowsza zjechała z 5,4 mld do 4,3 mld zł w tym roku). Tę dziurę może zasypać rozpędzona branża energetyczna, która do 2020 r. chce wydać 100 mld zł. – Polska branża ma doświadczenia w betonowaniu nowych bloków energetycznych, ale też np. terminalu LNG w Świnoujściu – podkreśla prezes Cemex Polska Michał Daszkiewicz. Kolejnym kołem zamachowym ma być deweloperka. W 2015 r. wybudowano 150 tys. mieszkań, a liczba wydanych pozwoleń na budowę urosła w ciągu roku o prawie 1/5.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • p.jawor(2016-03-08 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    Branża ma się dobrze i będzie się miała jeszcze lepiej. Dobre lata mają przed sobą też wytwórcy betonu czy dostawcy kruszyw, a ja osobiście bardzo dopinguję rozwój infrastruktury drogowej zakładającej budowanie dróg o nawierzchni betonowej. Szczególnie tam gdzie przyda się najbardziej, czyli w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane