statystyki

Zabetonujemy Polskę. Prognozy wskazują na wzrost produkcji o kilka procent rocznie

autor: Konrad Majszyk07.03.2016, 07:28; Aktualizacja: 07.03.2016, 08:03
Prognozy wskazują na wzrost produkcji o kilka procent rocznie. Branża betonowa pręży muskuły.

Prognozy wskazują na wzrost produkcji o kilka procent rocznie. Branża betonowa pręży muskuły.

Prognozy wskazują na wzrost produkcji o kilka procent rocznie. Branża betonowa pręży muskuły. Produkcja betonu towarowego w Polsce w 2015 r. urosła do prawie 20 mln m sześc., czyli w ciągu 10 lat wystrzeliła niemal dwukrotnie. Łyżka dziegciu jest taka, że zanotowany wzrost był jednak niższy o 2 pkt proc. od prognozowanego. Część inwestycji jest bowiem realizowana w formule „zaprojektuj i zbuduj”, przez co 2015 r. minął częściowo na pracach przygotowawczych.

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego prognozuje jednak hossę: rocznie średnio 3-proc. wzrost produkcji do 2023 r. – Pozytywną przesłanką do takich prognoz są m.in. inwestycje infrastrukturalne planowane w ramach nowej perspektywy UE – twierdzi prezes Górażdże Beton Maciej Marciniak. Wiatrem w żagle będą drogowe plany GDDKiA, która będzie budować nowe drogi o najwyższych prognozach ruchu właśnie przy użyciu betonu. W ciągu najbliższych siedmiu lat w tej technologii ma powstać ponad 800 km nowych autostrad i ekspresówek. Dzisiaj w Polsce mamy 650 km takich dróg krajowych.

Producenci liczą też, że inwestycje kolejowe wyjdą wreszcie z etapu projektowania i wejdą w fazę realizacji. Problemem może być to, że PKP PLK korygują prognozy wydatków (najnowsza zjechała z 5,4 mld do 4,3 mld zł w tym roku). Tę dziurę może zasypać rozpędzona branża energetyczna, która do 2020 r. chce wydać 100 mld zł. – Polska branża ma doświadczenia w betonowaniu nowych bloków energetycznych, ale też np. terminalu LNG w Świnoujściu – podkreśla prezes Cemex Polska Michał Daszkiewicz. Kolejnym kołem zamachowym ma być deweloperka. W 2015 r. wybudowano 150 tys. mieszkań, a liczba wydanych pozwoleń na budowę urosła w ciągu roku o prawie 1/5.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • p.jawor(2016-03-08 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    Branża ma się dobrze i będzie się miała jeszcze lepiej. Dobre lata mają przed sobą też wytwórcy betonu czy dostawcy kruszyw, a ja osobiście bardzo dopinguję rozwój infrastruktury drogowej zakładającej budowanie dróg o nawierzchni betonowej. Szczególnie tam gdzie przyda się najbardziej, czyli w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane