statystyki

Inteligentne nożyce do żywopłotu, kosmiczne kosiarki - konsumenci wszędzie szukają gadżetów

autor: Konrad Majszyk06.11.2015, 16:00
wycinka drzew-piła łańcuchowa

W Polsce przesłanki ekologiczne wciąż w małym stopniu decydują o wyborach konsumentówźródło: ShutterStock

Świat stanął na głowie. Żeby złowić klienta, producenci pilarek i nożyc do żywopłotu sięgają po innowacje z tej samej półki co telekomy, motoryzacja i lotnictwo.

Decyzje konsumentów napędza dziś w dużym stopniu potrzeba szpanu oraz nadążania za nowinkami technologicznymi. Nawet jeśli z inteligentnego zegarka pożytek niewielki, to wielu z nas da się pokroić za to, by smartwatcha nosić na nadgarstku. Można się na taką rzeczywistość obrażać, ale można również do inteligentnego zegarka podłączyć sprzęt ogrodniczy, licząc na to, że przez to i on stanie się inteligentny. To dlatego producenci pilarek łańcuchowych, nożyc do żywopłotu, kos mechanicznych, dmuchaw do liści i traktorków ogrodowych ulegli manii gadżetów. Jeśli przy okazji zaszczepią na rynku modę stanowiącą uzasadnienie dla wymiany starego sprzętu na nowy (nawet jeśli stary jeszcze działa), to są w domu: klient jest zdobyty.

W pogoni za gadżetami, które pozwolą się wyróżnić na tle konkurencji, szwedzka Husqvarna stworzyła w tym roku futurystyczny projekt inteligentnych nożyc do żywopłotu: bardzo lekkich, z ostrzami z włókna węglowego i ciekłych metali, z czujnikiem na każdym ostrzu. To jeszcze nic, bo „gwiezdne wojny” zaczynają się dalej. Operator nożyc – bo ogrodnik to za mało powiedziane – będzie wyposażony w specjalną osłonę na twarz działającą w technologii rozszerzonej rzeczywistości. W efekcie przed oczami będzie widział dane: od statusu i podstawowych parametrów urządzenia po wizualizację optymalnych linii cięcia żywopłotu. W tym rozwiązaniu wykorzystywana jest technologia wyświetlacza przeziernego HUD (Head-Up Display), która została wymyślona przed laty dla potrzeb lotnictwa wojskowego. Od razu rodzi się pytanie, czy nie mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią. Czy ogrodnik przycinający żywopłot w ogrodzie zamku w Kórniku naprawdę ma potrzebę korzystania z tych samych rozwiązań co pilot F-16 startujący z lotniska wojskowego w pobliskich Krzesinach?

Firma twierdzi, że normalnym zjawiskiem jest to, że innowacje opracowane dla wojska trafiają do cywila. Wyświetlacze HUD są dziś wykorzystane w medycynie – pozwalają nałożyć obraz ze zdjęcia rentgenowskiego na pacjenta i precyzyjnie go operować. Podobnie rzep – połączenie łatwe do rozpinania oraz zapinania – zostało opracowane dla NASA, by astronauci nie musieli się zmagać z guzikami i suwakami, a potem zostało szeroko wykorzystane w produkcji odzieży i sprzętu sportowego.

Rotterdam, Holandia

Grupa ubranych w odblaskowe stroje pracowników z cichym warkotem silników kosi miejskie trawniki. Na pierwszy rzut oka to zwyczajne prace przy utrzymaniu zieleni, jakie widzimy na ulicach wielu miast. Ci z Rotterdamu to jednak ogrodnicy gadżeciarze. – Postrzeganie tej grupy zawodowej przez społeczeństwo często nie jest najlepsze: dla większości to po prostu pracownicy fizyczni. Te nowinki technologiczne to dla moich ludzi nobilitacja. Dzięki nim czują się lepsi – twierdzi Dowe Snoek, właściciel firmy ogrodniczej.

Każde z urządzeń jest zasilane baterią litową (dlatego warkot jest cichszy niż w przypadku urządzenia spalinowego). Każde ma wbudowany moduł Bluetooth, który jest w stanie udostępnić informacje o pracy urządzenia. Akurat tu zorganizowane jest to w ten sposób, że po powrocie do bazy automatycznie każda bateria udostępnia dane do cyfrowej chmury – w ramach tzw. uploadu. Dane pozwalają prognozować, kiedy nastąpi zużycie podzespołów, kiedy zlecać przeglądy i wymieniać części, a przez to zwiększać efektywność urządzeń.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane