statystyki

Hutnictwo: Czarne chmury nad naszą stalą

autor: Adam Sofuł03.03.2016, 07:46; Aktualizacja: 03.03.2016, 09:30

Polityka klimatyczna UE i napływ stali po dumpingowych cenach z Chin i Białorusi mogą ją zniszczyć. Polskie hutnictwo zanotowało w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 15-procentowy wzrost produkcji stali.

Miliardowe inwestycje sprawiły, że nasze huty należą do najnowocześniejszych w Europie. Jednak nastroje są alarmistyczne. Powodem do niepokoju są unijne normy ochrony środowiska, zwłaszcza system przydziału praw do bezpłatnych emisji dwutlenku węgla, tzw. ETS.

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa szacuje, że już w 2018 r. branży ich zabraknie – przy założeniu, że produkcja utrzyma się na tym samym poziomie. A Bruksela zapowiada dalsze zmniejszenie puli w latach 2021–2030. To oznaczałoby dla branży wyrok śmierci. – Do 2020 r. metalurgia – mam na myśli piece elektryczne, wielkie piece, stalownie konwektorowe – będzie się broniła. Po 2020 r. padnie, jeśli ten kurs się nie zmieni. Szanse na funkcjonowanie mają zakłady, wydziały przetwórcze, czyli walcownie, kuźnie, czyli kolejne etapy. Ale one będą pracowały dzięki importowi stali – twierdzi Stefan Dzienniak, prezes HIPH. Według wstępnych szacunków hutnictwo w 2030 r. miałoby o 40 proc. mniej uprawnień. – Dziś nie ma technologii, która by zagwarantowała taką redukcję emisji – podkreśla.

Prawa do emisji można kupić na rynku, ale dla polskiego hutnictwa byłby to zbyt duży ciężar finansowy. Jeżeli po 2020 r. Komisja Europejska nie zatwierdzi nowego pakietu darmowych przydziałów, koszty dla sektora stalowego w Polsce mogą wynieść około 60 mln euro rocznie. A nie jest to jedyne wyzwanie finansowe na najbliższe lata. Kolejnym jest dyrektywa IED dotycząca redukcji pyłów. HIPH szacuje, że na dostosowanie się do jej wymogów branża musi wydać ponad 2 mld zł, a czasu pozostało mało – niespełna trzy lata.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane