statystyki

Cisza przed burzą w europejskich hutach

autor: Damian Furmańczyk30.12.2015, 07:50; Aktualizacja: 30.12.2015, 08:37
Czy w Polsce jest jeszcze miejsce na nowe lub bardziej wydajne huty?

Czy w Polsce jest jeszcze miejsce na nowe lub bardziej wydajne huty?źródło: Inne

Chińska stal zaczyna docierać do Polski. Chrońmy rynek - mówi w wywiadzie dla DGP Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Dużo ostatnio mówi się o górnictwie, rynku miedzi czy rafineriach. O hutach zdecydowanie mniej. Cisza oznacza stabilizację?

Szczerze przyznam, że nie pamiętam już spokojnych czasów w hutnictwie, co niestety odnosi się także do obecnej sytuacji. Zarówno wysiłki naszego rodzimego, jak i europejskiego sektora stalowego koncentrują się na dwóch kwestiach: rosnącym imporcie stali oraz europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2. W przypadku Polski mówimy o imporcie z Rosji i Białorusi, dla pozostałych krajów UE zagrożeniem jest zaś rosnący import z Chin.

Czyli nam chińska stal nie zagraża?

Otrzymaliśmy ostatnio sygnały o tym, że również na rynek polski zaczyna docierać stal chińska, ale czekamy na potwierdzenie tych informacji. W Polsce jawne zużycie stali za dziewięć miesięcy tego roku wyniosło 9,7 mln ton, a import aż 6,9 mln ton. Import z Chin do krajów UE tylko w ostatnich dwóch latach zwiększył się z kolei dwukrotnie. Najlepiej obrazują to liczby – 3,5 mln ton w 2013 r., 4,9 mln ton w 2014 r. i – wedle prognoz – aż 6,5 mln ton w tym roku.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane