statystyki

Cisza przed burzą w europejskich hutach

autor: Damian Furmańczyk30.12.2015, 07:50; Aktualizacja: 30.12.2015, 08:37
Czy w Polsce jest jeszcze miejsce na nowe lub bardziej wydajne huty?

Czy w Polsce jest jeszcze miejsce na nowe lub bardziej wydajne huty?źródło: Inne

Chińska stal zaczyna docierać do Polski. Chrońmy rynek - mówi w wywiadzie dla DGP Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Dużo ostatnio mówi się o górnictwie, rynku miedzi czy rafineriach. O hutach zdecydowanie mniej. Cisza oznacza stabilizację?

Szczerze przyznam, że nie pamiętam już spokojnych czasów w hutnictwie, co niestety odnosi się także do obecnej sytuacji. Zarówno wysiłki naszego rodzimego, jak i europejskiego sektora stalowego koncentrują się na dwóch kwestiach: rosnącym imporcie stali oraz europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2. W przypadku Polski mówimy o imporcie z Rosji i Białorusi, dla pozostałych krajów UE zagrożeniem jest zaś rosnący import z Chin.

Czyli nam chińska stal nie zagraża?

Otrzymaliśmy ostatnio sygnały o tym, że również na rynek polski zaczyna docierać stal chińska, ale czekamy na potwierdzenie tych informacji. W Polsce jawne zużycie stali za dziewięć miesięcy tego roku wyniosło 9,7 mln ton, a import aż 6,9 mln ton. Import z Chin do krajów UE tylko w ostatnich dwóch latach zwiększył się z kolei dwukrotnie. Najlepiej obrazują to liczby – 3,5 mln ton w 2013 r., 4,9 mln ton w 2014 r. i – wedle prognoz – aż 6,5 mln ton w tym roku.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane