statystyki

We współczesnej gospodarce jest coraz mniej miejsca dla rolników

autor: Sebastian Stodolak28.02.2016, 17:00
Rolnictwo jako sektor powoli zanika na całym świecie.

Rolnictwo jako sektor powoli zanika na całym świecie.źródło: ShutterStock

„Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła?” – pisał Jan Kochanowski. Fakt. Piękna jest wieś i malownicza, a chłop pracowity i poczciwy. Tylko coraz mniej dla niego miejsca we współczesnej gospodarce.

O rolnikach w Polsce mówi się wyłącznie w dwóch kontekstach. Pierwszy – to KRUS. „Dlaczego nie są w ZUS!? To niesprawiedliwe”. Drugi – dopłaty z UE. „Ileśmy znów wywalczyli w Brukseli miliardów dla rolnictwa i czy powstrzyma to chłopów przed najechaniem Warszawy traktorami?”. Jednak sprowadzanie dyskusji o rolnictwie wyłącznie do finansów świadczy o krótkowzroczności. Bo jego przyszłość to jedno z najważniejszych zagadnień gospodarczych i cywilizacyjnych.

Rolnictwo jako sektor powoli zanika na całym świecie. Nasz kraj nie jest wyjątkiem: od 1990 r. udział rolnictwa w tworzeniu PKB spadł z ok. 7 proc. do ok. 3 proc., a liczba rolników zmalała z ok. 4 mln do niecałych 2 mln. Wspomniane dopłaty do rolnictwa czy też korzystny dla rolników system ubezpieczeń mogą spowalniać ten proces, lecz go nie zatrzymają. Rolników będzie coraz mniej.

Czy to oznacza, że nowe technologie unicestwią tradycyjne sposoby uprawy roślin i hodowli zwierząt? Jak w przyszłości będzie wyglądać nasze pożywienie? Czy rolnictwo takie, jakim je znamy, ma szanse na przetrwanie?

Nie sprawdziły się prognozy XIX-wiecznych katastrofistów wieszczących, że wkrótce zabraknie nam jedzenia. Przemysł radzi sobie coraz lepiej z produkcją żywności – coraz mniej ziemi potrzeba mu pod wypas bydła i trzody czy uprawy. Czy możemy się spodziewać, że wkrótce zamiast naturalnego pomidora i kurczaka nasze dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze będziemy zaspokajać wyprodukowanym w fabryce pokarmem z kapsułki?

Muszę przyznać, że futurystyczne wizje pożywienia przyszłości okazują się bardzo bliskie temu, w jakim kierunku rzeczywiście ewoluuje świat. Jest taki film z 1973 r. „Zielona pożywka”, w którym firma Soylent w odpowiedzi na globalny kryzys żywnościowy tworzy nowy typ jedzenia, który zaspokaja potrzeby większości ludzi. Już eksperymentuje się z takim uniwersalnym pożywieniem. Istnieją napoje na bazie soi, które zawierają wszystkie konieczne do przeżycia składniki. Można żyć, żywiąc się wyłącznie nimi.

O ile pamiętam, filmowa zielona pożywka, tak bogata w białko, była wytwarzana z ciał zmarłych ludzi. Nie była to więc optymistyczna wizja przyszłości.

W praktyce nie jest tak źle (śmiech). Uważam wręcz kierunek, w którym ewoluuje przemysł spożywczy – a wraz z nim rolnictwo – za dobry. Jestem optymistą.

Nie ma pan sentymentu do wiejskich krajobrazów?

O moich sentymentach za chwilę. Nosi pan dżinsy?


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2016-02-28 22:23) Zgłoś naruszenie 40

  "Współczesnej gospodarce" została do likwidacji ostatnia , wolna grupa społeczna - rolnicy . Obawiam się tylko , że to "jej" na dobre nie wyjdzie . Shalom aleichem , cwaniaczki .

  Odpowiedz
 • ico(2016-02-29 16:58) Zgłoś naruszenie 20

  Jest wiele grup społecznych , które nie tworzą PKB wogóle

  Odpowiedz
 • geszewt w postaci upadłych zakładów żywności......(2016-02-29 19:42) Zgłoś naruszenie 11

  POwiódł się już dawno???/teraz tylko ziemię odebrać i rolnictwo zrestrukturyzować.Nie wasze doczekanie na dłuższy okres czasu bo będzie rządził PIS,któty ma plany na budowę zakładów przetwarzających zdrową polską żywność.

  Odpowiedz
 • Alek(2016-02-29 14:27) Zgłoś naruszenie 12

  "od 1990 r. udział rolnictwa w tworzeniu PKB spadł z ok. 7 proc. do ok. 3 proc., a liczba rolników zmalała z ok. 4 mln do niecałych 2 mln." Czyli ok. 5% ludności daje 3% PKB, a więc konsumuje o 2% wiecej niz produkuje...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane