statystyki

Pomysł dla start-upów: Nowa spółka kapitałowa

autor: Patryk Słowik24.02.2016, 07:31; Aktualizacja: 24.02.2016, 08:21
praca, biuro, firma

praca, biuro, firmaźródło: ShutterStock

Mają niewiele pieniędzy, ale świetny pomysł i szansę na pozyskanie bogatego inwestora. Dla takich osób ma powstać nowe rozwiązanie: prosta spółka akcyjna.

Innowacyjność jest dziś odmieniana przez wszystkie przypadki. Zdaje sobie z tego sprawę także Ministerstwo Rozwoju. Stąd pomysł, by za nowoczesnością podążyło również prawo spółek. Obecne jego instytucje ponoć nie przystają do XXI wieku.

Trzeci rodzaj

Spółek kapitałowych mamy dziś dwie: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną. Tyle że zdaniem urzędników jest między nimi ogromna przestrzeń do zagospodarowania.

– Rzeczywiście, dystans pomiędzy spółką z o.o. a akcyjną jest znaczny. Tę pierwszą może założyć niemal każdy, zaś ta druga dostępna jest dopiero dla większego biznesu – wskazuje radca prawny Jerzy Kozdroń, były wiceminister sprawiedliwości.

To efekt treści art. 154 par. 1 kodeksu spółek handlowych, który stanowi, że kapitał zakładowy w spółce z o.o. musi wynosić co najmniej 5 tys. zł. Został on na tym poziomie ustanowiony nowelizacją z 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 217, poz. 1381). Wcześniej wynosił 50 tys. zł. Skutek? Z jednej strony do założenia spółki z o.o. wystarczą dziś niespełna dwie średnie pensje, z drugiej aby zawiązać spółkę akcyjną, potrzeba co najmniej 100 tys. zł. W efekcie ta druga forma działalności jest rzadko wykorzystywana.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane