statystyki

Pomysł dla start-upów: Nowa spółka kapitałowa

autor: Patryk Słowik24.02.2016, 07:31; Aktualizacja: 24.02.2016, 08:21
praca, biuro, firma

praca, biuro, firmaźródło: ShutterStock

Mają niewiele pieniędzy, ale świetny pomysł i szansę na pozyskanie bogatego inwestora. Dla takich osób ma powstać nowe rozwiązanie: prosta spółka akcyjna.

Innowacyjność jest dziś odmieniana przez wszystkie przypadki. Zdaje sobie z tego sprawę także Ministerstwo Rozwoju. Stąd pomysł, by za nowoczesnością podążyło również prawo spółek. Obecne jego instytucje ponoć nie przystają do XXI wieku.

Trzeci rodzaj

Spółek kapitałowych mamy dziś dwie: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną. Tyle że zdaniem urzędników jest między nimi ogromna przestrzeń do zagospodarowania.

– Rzeczywiście, dystans pomiędzy spółką z o.o. a akcyjną jest znaczny. Tę pierwszą może założyć niemal każdy, zaś ta druga dostępna jest dopiero dla większego biznesu – wskazuje radca prawny Jerzy Kozdroń, były wiceminister sprawiedliwości.

To efekt treści art. 154 par. 1 kodeksu spółek handlowych, który stanowi, że kapitał zakładowy w spółce z o.o. musi wynosić co najmniej 5 tys. zł. Został on na tym poziomie ustanowiony nowelizacją z 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 217, poz. 1381). Wcześniej wynosił 50 tys. zł. Skutek? Z jednej strony do założenia spółki z o.o. wystarczą dziś niespełna dwie średnie pensje, z drugiej aby zawiązać spółkę akcyjną, potrzeba co najmniej 100 tys. zł. W efekcie ta druga forma działalności jest rzadko wykorzystywana.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane