statystyki

Państwo to nie start-up. Czy plan Morawieckiego wystarczy, by Polska stała się nowoczesna?

autor: Sylwia Czubkowska21.02.2016, 12:00; Aktualizacja: 23.02.2016, 09:16
Firma przyjazna MSP na start

Nawet startupowcy cieszący się z nowego kursu widz zagrożenia.źródło: Materiały Prasowe

#kuChwale – tak opis planu Morawieckiego oznaczyła na Facebooku jedna z twórczyń polskiej sceny startupowej. Ale czy naprawdę wystarczy on, by Polska stała się oazą rozwoju i nowoczesności?

Dziś ważny dzień dla Polski i dla Startup Poland: rząd przyjął »Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju« zwany potocznie planem Morawieckiego. To najbardziej ambitny program gospodarczy od lat. Czy się uda? Tego nie wiem, bo zależy od ludzi, którzy teraz ten plan wykonają. (...) Jeszcze tylko ich przekonamy, by ściągnęli międzynarodowe akceleratory, tj. techstars, do Polski i mogę iść na emeryturę”.

„Ważny dzień w historii (serio w to wierzę). A teraz wystarczy pracować, pracować i jeszcze czasami pracować. Jestem dumny, mogąc pracować dla Startup Poland i całej branży”.

„Miałem okazję zapoznać się z tym dokumentem dokładnie i na spokojnie – nawet jeśli uda się zrobić tylko 50 proc. z tych planów, to będzie ogromny sukces dla całej polskiej gospodarki. Piszę to świadom, że mowa o ministerstwie w rządzie PiS. Niemniej jeszcze żaden rząd nie stawiał tak mocno i udzielał tak dużego wsparcia polskim start-upom. Serio. Dajmy szanse ekipie Morawieckiego i nie hejtujmy w ciemno wszystkiego, co tam się dzieje”.

Zgadnijcie, kto te peany o planie rządu PiS wypisuje na Facebooku? Politycy partii? Urzędnicy? Wynajęci lobbyści? Nie. To w kolejności: Eliza Kruczkowska, szefowa fundacji Startup Poland, Adam Jesionkiewicz, założyciel i prezes jednego z najbardziej prężnych polskich start-upów Ifiniti, brylującego w hipernowoczesnej technologii Beaconów, i Artur Kurasiński, współtwórca Aula Polska, czyli cyklu spotkań dla takich młodych firm, bloger technologiczny i mentor szeroko znany na całym tym rynku.

Młodzi, wykształceni, z wielkich miast. Do niedawna idealny opis „lemingów”. Dziś jednak okazuje się, że wystarczyło, by rząd użył dwóch magicznych słów: „innowacyjność” i „start-upy”, by zaczęli go postrzegać zupełnie inaczej.

– On naprawdę nas wysłuchał, wziął pod uwagę apele, z którymi odbijaliśmy się w poprzednich miesiącach, za ekipy postrzeganej jako bardziej liberalna, otwarta na nowe rozwiązania. A teraz widzimy szansę na to, że wreszcie coś się zmieni, że ruszymy w rozwoju, by stworzyć warunki dla nowoczesnej gospodarki – opowiada nam z przekonaniem, wyraźnie ucieszona Kruczkowska. – Niedawno spotkałam się z premierem Irlandii. I przykład tego kraju daje nam nadzieję. 10 lat temu zapadła decyzja, by Irlandia odeszła od gospodarki agrarnej i ruszyła w stronę nowych technologii. A dziś, proszę bardzo, w Dublinie swoje europejskie siedziby mają Facebook i Google. Czyli można – podkreśla Kruczkowska.

I jak tu się czepiać w sytuacji, gdy branża, którą tak sobie cenię, apeluje, by nie hejtować? Gdy naprawdę wierzy, że jest szansa na dobrą zmianę?


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Szanse istniejace nalezy swiadomie wykorzystywac(2016-02-21 13:51) Zgłoś naruszenie 41

  Nareszcie robione cos z rozmyslem, calkowicie z merytorycznymi, analitycznymi wplywami na siebie zaleznosci i powiazan do calosciowej realizacji . Uwzglednic stan poczatkowy swiadomosci czynnikow ludzkich. Reasumując od 1989 r nie mieliśmy rządu a jedynie bolkowo - komuszo - ubecko - ormowsko - wsi zgraję , która nazywała siebie iii rp , zdrajców naszego kraju i narodu , sługusw i wykonawców rozkazów satanistycznej sekty bilderberg rządu światowego w ramach nwo . filmy w necie ; historia iii rp , skąd elity iii rp , misja specjalna , rząd światowy kolaboranci z polski , grupa bilderberg i budowa globalnego imperium , alex j . grupa bilderberg prawdziwa struktura władzy na świecie cały film lektor , po tusk olechowski grupa bilderberg , daniel estulin portraits of bilderberg members /szukaj olechowskiego / , iluminati - konspiracja a nie teoria , wezwanie do przebudzenia

  Odpowiedz
 • drwal(2016-02-22 08:13) Zgłoś naruszenie 20

  Brzmi rozsądnie, zobaczymy jak z realizacja, do tego trzeba odpowiednich ludzi

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-02-21 21:08) Zgłoś naruszenie 00

  Pięć filarów planu Morawieckiego : 1. złodziejska administracja państwowa - z fiskusem i zusem na czele 2. mafijne i agenturalne instytucje 3. sitwiarskie samorządy 4. element w sądach i prokuraturach 5. sprzedajna klasa POlityczna - na bankierskich i korporacyjnych listach płac

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane