statystyki

Cztery miesiące przed referendum funt najsłabszy od 2009 r.

autor: Łukasz Wilkowicz23.02.2016, 07:35; Aktualizacja: 23.02.2016, 07:50
Kurs brytyjskiej waluty zależy w dużej mierze od sondaży

Kurs brytyjskiej waluty zależy w dużej mierze od sondażyźródło: ShutterStock

Im większe ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, tym gorzej dla funta. I euro.

Chociaż brytyjska gospodarka należy do rosnących najszybciej na Starym Kontynencie, to funt od kilku miesięcy wyraźnie traci na wartości. Wczoraj płacono za niego nieco ponad 1,4 dolara, najmniej od początku 2009 r., czyli od kulminacji kryzysu finansowego, który wybuchł we wrześniu 2008 r. W poniedziałek brytyjska waluta osłabła wobec amerykańskiej o ponad 2 proc. Tak duże ruchy są bardzo rzadkie. Poprzednio spadek w tej skali miał miejsce w maju 2010 r., kilkanaście razy w czasie kryzysu w latach 2008–2009 i latem 1997 r.

Powód poniedziałkowego osłabienia funta? Weekendowe wystąpienie Borisa Johnsona, wpływowego burmistrza Londynu, w którym zapowiedział on, że będzie popierał wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Po nim inwestorzy uznali, że ryzyko Brexitu jest jednak realne.

Funt brytyjski osłabł

Funt brytyjski osłabł

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– W miarę napływu nowych informacji wskazujących, jaki może być wynik brytyjskiego referendum, można się spodziewać dalszych wahań kursu. Gdy będzie rosło prawdopodobieństwo Brexitu, funt będzie tracił, gdy do głosu będą dochodzić zwolennicy pozostania w Unii, brytyjska waluta powinna się umacniać – przewiduje Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego należącego do amerykańskiej Citigroup. Marcin Mazurek z mBanku dodaje, że zawirowania mogą być szczególnie duże za dwa–trzy miesiące, gdy termin głosowania będzie się przybliżał.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • nie takie to proste(2016-02-23 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    Mocna waluta - to nie jest dobrze dla kraju. Śmieszne jest to proste przełożenie - jak mocny to dobrze jak słaby to źle. Tylko czemu mocarstwa grają na obniżenie wartości własnej waluty? :)) Tania waluta - to większy eksport, mniejszy import, mniejsze wydawanie pieniędzy za granicą. To możliwość ciekawych spekulacji walutowych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane