statystyki

Eksport: Polskie firmy weryfikują zagranicznych partnerów

autor: Patrycja Otto28.01.2016, 07:40; Aktualizacja: 28.01.2016, 09:27
Co, jeśli nie lokata? Boisz się ryzyka, ale chcesz zarobić więcej niż oferuje Ci bank?

Polskie firmy na masową skalę zaczynają weryfikować swoich zagranicznych partnerów. To efekt śmielszego wychodzenia poza krajowy rynek, ale też rosnących obaw o kondycję światowych gospodarekźródło: Materiały Prasowe

Polskie firmy na masową skalę zaczynają weryfikować swoich zagranicznych partnerów. To efekt śmielszego wychodzenia poza krajowy rynek, ale też rosnących obaw o kondycję światowych gospodarek.

W wywiadowniach gospodarczych ubiegły rok przyniósł skokowy wzrost zainteresowania raportami na temat zagranicznych kontrahentów. – Przedsiębiorcy sprawdzili u nas blisko 201 tys. firm spoza kraju. To o 62 proc. więcej niż w 2014 r. i aż o 90 proc. w porównaniu do 2013 r. – wylicza Tomasz Starzyk z Bisnode Polska.

Creditreform Polska informuje o blisko 45-proc. wzroście zamówień na raporty zagraniczne, zaś Coface przyznaje się do ponad 20–proc. wzrostu rok do roku. Podkreśla jednak, że skupia się na najpopularniejszych dla eksporterów rynkach. – Widzimy korelację między wzrostem i wielkością eksportu na dany rynek, a liczbą zamawianych raportów – tłumaczy Szymon Wiliński z Coface.

Przykładem są Niemcy, gdzie w 2015 r. eksport z Polski wzrósł o ponad 10 proc., a zleceń na sprawdzenie kontrahenta o blisko 40 proc. Innym jest Holandia – eksport do tego kraju rośnie obecnie najszybciej spośród pierwszej dziesiątki odbiorców naszych towarów (po trzech kwartałach ubiegłego roku o prawie 18 proc.). Holandia to piąty najczęściej weryfikowany kierunek pod względem danych znajdujących się w raportach. Liczba zamówień wzrosła o prawie 37 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Francja. Tu skok w liczbie raportów sięgnął w Coface prawie 30 proc. rok do roku, przy dynamice eksportu nieco ponad 7 proc.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane