Udzielanie takich pożyczek przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który już trafił do rządu.
W połowie lutego rozporządzenia ma być podpisane, Agencja musi podpisać umowy z bankami, z końcem lutego kredyty będą dostępne - wyliczał wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Jego zdaniem uzyskanie kredytu będzie ważne zwłaszcza dla dużych gospodarstw, które mogą dostać pieniądze dopiero w maju czy czerwcu.
Jeżeli ktoś ma dostać 50 tys. dopłaty, to będzie można wziąć kredyt do tej wysokości.
Kredyt ma być udzielany na 6 miesięcy, dla rolników - bez oprocentowania, prowizja wynosi zaś 2 proc. - wyjaśnił Zarudzki. Oprocentowanie sześciomiesięcznych kredytów obrotowych finansowane będzie w całości przez ARiMR.
Spłata kredytu, którego wysokość jest równa należnej dopłacie bezpośredniej za 2015 r., pomniejszona o kwotę otrzymanej zaliczki, następować będzie z otrzymanych płatności bezpośrednich. Ma być formą pomocy dla rolników ze względu na problemy, jakie dotknęły gospodarstwa w ubiegłym roku: susza i nieprzygotowanie systemu informatycznego w ARiMR, co opóźniło wypłaty dopłat.
Kredyty mają być udzielane w formule pomocy de minimis w rolnictwie.
Wiceminister przedstawiał w środę na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa stan wypłat dopłat bezpośrednich. Do końca stycznia płatności ma otrzymać kolejnych 320 tys. rolników. Podkreślił, że wszyscy dostaną pieniądze do końca czerwca br.
W sumie do końca stycznia pieniądze dostanie ok. 751 tys. rolników (55 proc. rolników ubiegających się o wsparcie za 2015 r.), na łączną kwotę 6,433 mld zł, co stanowi 44,4 proc. całkowitej kwoty płatności bezpośrednich.
Zarudzki poinformował także o harmonogramie uruchamiania poszczególnych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wynika z tego, że w marcu br. rolnicy będą mogli wnioskować o pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej dla młodych rolników, na wsparcie inwestycji w gospodarstwach oraz na rozwój, modernizację i scalanie gruntów. Od czerwca wystartują nabory wniosków na tworzenie grup producentów i organizacji producentów i wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczności, a w lipcu na przetwórstwo i marketing produktów rolnych oraz inwestycje w targowiska.
W sierpniu będzie można starać się o dotacje na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi oraz do gospodarki wodno-ściekowej, a od października - o środki na rozwój działalności pozarolniczej. W końcu roku przewidziane są też nabory na wsparcie przetwórstwa i marketingu produktów rolnych, świadczenia porad dla rolników i właścicieli lasów, szkolenia doradców oraz na przystępowanie do systemów jakości.
Jak mówił, na pierwszy kwartał 2017 r. zaplanowano nabór wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw, gdyż na uruchomienie tego działania potrzebna jest unijna akredytacja.
W przyszłym roku o wsparcie będą mogły ubiegać się gospodarstwa położone na obszarach "Natura 2000" oraz rolnicy - o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. W kwietniu 2017 r. nabór będzie dotyczył ochrony zabytków i budownictwa tradycyjnego, inwestycji w obiekty kulturalne lub kształtujące przestrzeń publiczną.