Kluza nowym szefem GPW? To realne

autor: Małgorzata Kwiatkowska07.01.2016, 07:49; Aktualizacja: 07.01.2016, 08:14

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy GPW we wtorek ma zdecydować o wyborze nowego prezesa spółki. Duże szanse ma były minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego

O tym, kto obejmie stanowisko, przesądzi Skarb Państwa, który dysponuje ponad 51 proc. głosów na walnym giełdy. Nieoficjalne informacje wskazują, że decyzja o wyborze już zapadła i największe szanse na kierowanie GPW ma Stanisław Kluza. Faworytem w wyścigu o stanowisko jest m.in. według serwisu politycznego 300Polityka. Do końca grudnia warszawskiemu parkietowi szefował Paweł Tamborski wybrany przez poprzednią ekipę rządzącą.

Nazwisko Kluzy, doktora nauk ekonomicznych specjalizującego się w ekonometrii, było jednym z kilku kojarzonych z giełdą. Poza nim wśród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na prezesa wymieniano też Cezarego Mecha, który w 2008 r. za kadencji Sławomira Skrzypka objął stanowisko doradcy prezesa NBP, Jerzego Żyżyńskiego – ekonomisty i posła PiS; Marcina Gomoły, byłego zastępcy szefa Komisji Nadzoru Finansowego, oraz Michała Krupińskiego, który w rządzie PiS w latach 2006–2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu.

– Wybór Stanisława Kluzy byłyby chyba jednym z lepszych, biorąc pod uwagę osoby, które wskazywano jako kandydatów na to stanowisko. Z rynkiem kapitałowym był związany profesjonalnie, ma wiedzę i doświadczenie potrzebne do pełnienia tej funkcji – ocenia szef działu analityków jednego z domów maklerskich.

Nie do przecenienia są też jego związki z rządzącą partią. Jeszcze w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a od lipca do września 2006 r. ministrem finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W tym samym roku został pierwszym szefem utworzonej wówczas Komisji Nadzoru Finansowego, tzw. supernadzorcy nad rynkiem finansowym. Jego droga zawodowa i znajomości wśród rządzących dają nadzieję, że łatwiej będzie mu przekonywać polityków do pomysłów, które mogłyby ożywić rynek kapitałowy w Polsce.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane