Polityka ciągnie polskie firmy w dół

autor: Adam Sofuł09.12.2015, 07:30; Aktualizacja: 09.12.2015, 10:54
Bilans spółki będzie jeszcze bardziej napięty

Bilans spółki będzie jeszcze bardziej napiętyźródło: Materiały Prasowe

Wtorek był kolejnym czarnym dniem dla giełdowych spółek energetycznych – indeks WIG-energia stracił 4,6 proc. Powody to kadrowa zawierucha w zarządach i spektakularna porażka skarbu w Tauronie

Inwestorzy wyraźnie odwrócili się od akcji spółek pozostających pod kontrolą Skarbu Państwa. Firmy energetyczne notowały wczoraj kolejne minima, o ponad 2,5 proc. spadały również akcje PZU.

W wielu przypadkach owa wyprzedaż to wynik obaw inwestorów przed destabilizacją z powodu planowanych i dokonywanych zmian w zarządach. Wczoraj rada nadzorcza Tauronu odwołała prezesa Jerzego Kurellę i trzech wiceprezesów – na prezesa powołano Remigiusza Nowakowskiego.

Przypomnijmy, że w poniedziałek doszło już do dymisji w Enerdze i Enei. Ze stanowiskami pożegnali się Andrzej Tersa i Krzysztof Zamasz, a w ich miejsce obowiązki prezesów do czasu wyboru nowych zarządów pełnić będą: w Enerdze Roman Pionkowski, w Enei Wiesław Płosik. Wymiany zarządów są też przesądzone w takich spółkach jak PKN Orlen czy PGNiG.

Jednak to nie zmiany personalne niepokoją inwestorów najbardziej – dużo większe znaczenie ma strategia wobec spółek Skarbu Państwa. W przypadku koncernów energetycznych spadek nie był bowiem reakcją na wymianę zarządów – to po prostu kontynuacja trwającego od miesięcy procesu – w ciągu pół roku spółki energetyczne straciły jedną trzecią swojej wartości. – Zmiany w zarządach miały mniejsze znaczenie, inwestorzy spodziewali się ich i w zasadzie są już one uwzględnione w cenach. W notowaniach mają odzwierciedlenie również pojawiające się dotychczas pomysły, czyli konsolidacja i w pewnym stopniu łączenie z górnictwem. Stąd spadki – twierdzi Krzysztof Kubiszewski, analityk DM Trigon. Zwraca on jednak uwagę na inne niepokojące zapowiedzi. – Pojawiają się wypowiedzi, że zysk i dywidenda nie powinny być dla koncernów energetycznych dogmatem. Jeśli zaczną się one materializować, kursy sięgną dna – przewiduje analityk.

Chaos pogłębia również niepewność co do zdolności realizacji przez rząd swoich planów. Przykładem może być poniedziałkowe walne zgromadzenie Tauronu, na którym miała zapaść decyzja o nowej emisji akcji. Koncern chciał wypuścić 74,1 mln tzw. akcji niemych (z wyłączonym prawem głosu) o wartości 370,6 mln zł. Emisję objąłby Skarb Państwa, wnosząc aportem 12,6 mln akcji PKO BP.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • qwerty(2015-12-09 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Nie polityka tylko takie prezesiki co to się na niczym nie znają a zarządzają spółkami energetycznymi albo chemicznymi. Orlen, PGNIG albo spółki chemiczne. Nie tak dawno Ciech był na tapecie i skutki znamy, teraz problem jest w Azotach Chorzów przez niejakiego Ćwiertniaka

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane