statystyki

Rynek hoteli wraca na ścieżkę wzrostu

autor: Patrycja Otto09.12.2015, 07:33; Aktualizacja: 09.12.2015, 10:46
pokój w hotelu

Większa liczba turystów w hotelach przełożyła się na wyższe wykorzystanie znajdujących się w nich pokoiźródło: ShutterStock

Ten rok będzie pierwszym od 2012 r., w którym liczba nowych obiektów przekroczy 50

Turyści, a wraz z nimi inwestorzy, wracają do polskich hoteli. W pierwszym półroczu tego roku spośród 12 mln turystów korzystających z bazy noclegowej aż 8,1 mln wybrało na miejsce spania hotel. Tym samym z usług tego rodzaju obiektów skorzystało o 650 tys., czyli o 8,3 proc. osób więcej niż przed rokiem – wynika z danych GUS.

Ten wzrost następuje kosztem innych obiektów noclegowych, w których rok do roku liczba gości niewiele się zmienia lub wręcz spada. W motelach w tym roku zatrzymało się zaledwie o 0,3 proc. więcej osób niż rok temu – 110 tys. Podobnie jest w przypadku ośrodków wypoczynkowych – wzrost o 1,8 proc. do 520 tys. osób. Z kolei w przypadku schronisk mamy do czynienia z wyraźnym odpływem turystów – o 13 proc. w przypadku młodzieżowych (do 39 tys.) i 1 proc. w przypadku pozostałych tego rodzaju placówek (do 56,6 proc.).

Większa liczba turystów w hotelach przełożyła się na wyższe wykorzystanie znajdujących się w nich pokoi. W pierwszym półroczu tego roku współczynnik ten wzrósł do 42,6 proc. Dla porównania przed rokiem było to 39,9 proc. Dane te potwierdza Orbis, który przyznaje, że w tym roku frekwencja w jego hotelach wyniosła już prawie 79 proc. wobec 71 proc. rok wcześniej. Do tego, jak donosi Orbis, coraz więcej można zarobić na jednym pokoju. W przypadku tej sieci przychód na jeden pokój po trzech kwartałach tego roku zwiększył się do 164 zł ze 149 zł rok wcześniej.

Dobre perspektywy na rynku przyciągają inwestorów. Jak wynika z danych Polish Properties, firmy zajmującej się wycenami i doradztwem, średnia wartość transakcji inwestycyjnych przeprowadzonych na polskim rynku hotelowym wyniosła 160 mln euro. To dużo powyżej średniej z ostatnich 10 lat, kiedy oscylowała ona w okolicy 100 mln euro. – Do głównych transakcji tego roku można zaliczyć sprzedaż pięciogwiazdkowego hotelu Radisson Blu we Wrocławiu oraz Sheratona w Warszawie. Warto podkreślić, że łupem inwestorów padają też hotele klasy ekonomicznej, czego dowodem jest sprzedaż trzygwiazdkowych Mercure’ów w Lublinie i Zamościu – mówi Dorota Lachowska z Polish Properties.

Ale zakup istniejących obiektów to tylko jeden z rodzajów większej aktywności inwestorów na rynku. Innym jest realizacja nowych projektów. Jak wynika z danych GUS, w pierwszym półroczu tego roku rynek urósł o 66 hoteli. – Połowa z tych obiektów to hotele wybudowane od podstaw. Pozostałą część stanowią istniejące na rynku obiekty, które uległy rebrandingowi, dzięki czemu możliwa była ich kategoryzacja – informuje ekspert Instytutu Hotelarstwa Jacek Piasta. W sumie ten rok będzie pierwszym od 2012 r., w którym liczba nowych hoteli przekroczy 50.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane