statystyki

Problem prądów błądzących

autor: Adam Sofuł03.12.2015, 12:03; Aktualizacja: 03.12.2015, 12:18
biznes, rozmowa, praca

Ostatnie półrocze było dla spółek energetycznych fatalne – straciły na GPW jedną trzecią wartościźródło: ShutterStock

Na świecie firmy energetyczne są uważane za spółki dywidendowe, stąd lubią je inwestorzy. U nas jest inaczej.

Ostatnie półrocze było dla spółek energetycznych fatalne – straciły na GPW jedną trzecią wartości, z czterech pozostających pod kontrolą Skarbu Państwa spółek energetycznych (obecnie Skarb Państwa ma udziały w: PGE – 58 proc., Enerdze – 51 proc., Enei – 51 proc. i Tauronie – 30 proc.) wyparowało grubo ponad 20 mld zł. A to wszystko mimo rekordowo taniego surowca. A może właśnie dlatego.

Nad sektorem energetycznym unosi się bowiem cień polityki – wisi groźba połączenia grup energetycznych ze spółkami węglowymi. W praktyce oznaczałoby to transfer pieniędzy z energetyki do górnictwa, co po pierwsze odbiłoby się niekorzystnie na wynikach spółek, po drugie mogłoby przyhamować wielkie inwestycyjne projekty. A jest ich niemało. Enea buduje nowy blok w Kozienicach, Tauron – Elektrownię Jaworzno III, PGE – dwa bloki w Opolu. A to może okazać się kroplą w morzu potrzeb, ponieważ do 2020 r. trzeba będzie zamknąć niespełniające norm bloki o mocy 7 tys. MW, a do 2030 r. – nawet 12 tys. MW.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że ów cień polityki wisiał nad energetyką zawsze. – Ten sektor działa w warunkach silnie regulowanego rynku – przypomina Tomasz Krukowski, analityk DB Securities. To oznacza, że strategiczne decyzje w tej branży należą do polityków, a nie menedżerów.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane