statystyki

SK Bank z Wołomina: Pierwsza upadłość banku od 2001 roku

autor: Łukasz Wilkowicz23.11.2015, 07:53; Aktualizacja: 23.11.2015, 09:51
Bankructwo dużego banku spółdzielczego oznacza stratę dla posiadaczy jego obligacji.

Bankructwo dużego banku spółdzielczego oznacza stratę dla posiadaczy jego obligacji.źródło: ShutterStock

Komisja Nadzoru Finansowego: Model biznesowy SK Banku z Wołomina był nietypowy dla bankowości spółdzielczej. Do innych tego typu instytucji finansowych nie mamy takich zastrzeżeń.

KNF wystąpi dzisiaj do sądu o ogłoszenie upadłości Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, który działał na terenie kraju pod marką SK Bank. Od soboty działalność tej instytucji jest zawieszona. Decyzja oznacza, że bank w praktyce zbankrutował i nie wznowi już działalności. To pierwsza upadłość w systemie bankowym od 2001 r. Dla Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), który chroni pieniądze klientów, upadłość SK Banku będzie bardziej kosztowna niż najgłośniejsze w ostatnich kilkunastu latach bankructwo Banku Staropolskiego z 2000 r.

Wtedy kwota wypłaconych klientom depozytów gwarantowanych przekraczała 600 mln zł. Teraz mogą to być ponad 2 mld zł. Wówczas bowiem gwarancje dla depozytów były mniejsze; obejmowały równowartość 20 tys. euro, ale klienci nie otrzymywali całej kwoty. Obecnie kwota gwarantowana to równowartość 100 tys. euro (obecnie ponad 420 tys. zł). Przyspieszeniu uległ również termin wypłaty środków gwarantowanych. Obecnie powinno się to stać w ciągu 20 dni (w przypadkach dwóch upadłości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych BFG zaczynał wypłatę szybciej).

SK Bank jeszcze kilka miesięcy temu był największym bankiem spółdzielczym w Polsce z sumą bilansową rzędu 4 mld zł i depozytami o wartości ponad 3 mld zł. Gdy w sierpniu KNF wprowadziła w banku zarząd komisaryczny, część klientów zabrała swoje pieniądze. Według stanu na koniec października depozyty wynosiły 2,15 mld zł. Pod koniec ubiegłego miesiąca bank prowadził 109,3 tys. rachunków.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane