W minioną sobotę Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku. Gwarancją funduszu mogą być objęte depozyty tego banku o wartości około 2 mld zł.

"SK Bank to pierwszy polski bank, który upadł w ciągu ostatnich 15 lat i ta sytuacja będzie testem dla całego mechanizmu gwarantowania depozytów" - napisali autorzy raportu Fitch.

Agencja spodziewa się, że wpłata na depozyty SK Banku spowoduje, że mniej zyskowne banki - tu Fitch wymienił Getin oraz BOŚ - odnotują stratę w czwartym kwartale, kiedy wpłata ma zostać zaksięgowana.

Zdaniem analityków agencji ratingowej, koszty upadłości SK Banku oznaczają kolejne obniżenie zysków sektora bankowego, po zapowiadanym wprowadzeniu tzw. podatku bankowego oraz przewalutowaniu kredytów mieszkaniowych.

Dodatkowo analitycy wskazali w raporcie, że w 2016 roku wyniki banków będą obniżone przez wpłaty na BFG, które - zgodnie z rekomendacją Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych - mają być ponoszone w pierwszym kwartale roku, w postaci jednej płatności.

"Wpłaty na 2016 rok mogą przekroczyć 2 mld zł z 2015 roku - decyzja będzie podana w tym tygodniu" - napisano w raporcie.

Również ten czynnik może, zdaniem autorów raportu, przynieść na początku przyszłego roku niektórym bankom straty.