statystyki

Twórcy gier biorą się do produkcji filmów

autor: Krzysztof Majdan19.11.2015, 10:06

Zamiana ról: to nie film skłania do kupna gry, ale gra zachęca do pójścia na film.

Activision Blizzard to jeden z największych na świecie wydawców gier wideo, najbardziej znany ze strzelanki „Call of Duty”, która dała firmie przychody rzędu 10 mld dol. Producent poinformował właśnie, że zamierza na poważnie wejść w przemysł filmowy i wydzieli część zajmującą się ekranizacją gier. Na jej czele stanie Nick van Dyk, były wiceprezes Disneya. Firma prowadzi nabór reżyserów, scenarzystów. Sama chce odpowiadać za produkcję filmów, choć nie wyklucza współpracy z tradycyjnymi wytwórniami, jeśli chodzi o ich dystrybucję. Pierwszy film z serii produkcji osadzonych w realiach „Call of Duty” ma się pojawić w 2018 lub 2019 r.

Ubisoft, inny wielki wydawca gier, jednostkę filmową w swoich strukturach wyodrębnił już w 2011 r. Pierwsza poważna produkcja to zapowiedziana na przyszły rok ekranizacja „Assassin’s Creed” z budżetem w wysokości ok. 200 mln dol. Ta seria gier o przygodach barmana uwikłanego w historyczne wydarzenia to wizytówka Ubisoftu, a sprzedaż znacznie przekraczająca 70 mln egzemplarzy czyni ją najlepiej sprzedającą się serią tej firmy.

– Gry wideo stają się dominującym medium. Potrafią angażować na wiele godzin, budzą silne emocje, a co więcej – ich premiery już od dawna przyćmiewają te hollywoodzkie – mówi Piotr Gnyp, założyciel branżowego serwisu Polygamia.pl i menedżer w Kinguin, platformie do kupna i sprzedaży gier. – Coraz mniej jest osób, które nie miały styczności z grami. W efekcie gry stają się powoli machiną napędową, która może skłonić do obejrzenia filmu. Nie odwrotnie, jak to kiedyś bywało – dodaje.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane