Koszty rozliczeń z zagranicznymi kontrahentami można obniżyć. Pomoże w tym dobrze dobrane konto walutowe, uwzględniające kraje pochodzenia kontrahentów i najczęściej wykorzystywane usługi.
Najatrakcyjniejsze konta walutowe / Dziennik Gazeta Prawna
Większość banków ma w ofercie firmowe konta w najczęściej używanych do rozliczeń euro, dolarach lub funtach. Wybór rachunków w innych walutach jest ograniczony. Najszerszą gamą dysponują Deutsche Bank, w którym można zakładać rachunki aż w 27, Pekao i Alior Bank. Ścigają się z nimi PKO BP i Raiffeisen Polbank. Najnowszą ofertą są natomiast rachunki walutowe w Credit Agricole w trzech najpopularniejszych walutach, które bank wprowadził do oferty w październiku. Wisienką na torcie jest walutowe konto oszczędnościowe, o które trudno w innych instytucjach finansowych.
Credit Agricole do rachunków walutowych wydaje karty, które ułatwiają płatności za granicą: Visę Business EUR lub Visę Business USD. Po powrocie do kraju pieniądze z karty mogą pozostać na rachunku walutowym, albo zostać przeniesione na bezpłatnie prowadzony i w dodatku oprocentowany, co jest rzadkością, walutowy Rachunek Oszczędzam dla firm lub walutową lokatę terminową, a potem ponownie wykorzystane podczas kolejnego wyjazdu.
– Jesteśmy jednym z niewielu banków w Polsce, który udostępnia wszystkie funkcjonalności konta walutowego, łącznie z rachunkami oszczędnościowymi czy kartą walutową dla firm – zachwala nową ofertę Izabela Bodnar, dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w banku Credit Agricole.
Nawet za darmo
Dostępność rachunków w walutach, w których prowadzi się rozliczenia z kontrahentami zagranicznymi, jest coraz szersza, ale jeżeli ma się kilka ofert, warto wybrać taką, która jest najtańsza. Za prowadzenie rachunku zwykle trzeba płacić od kilku do ponad 100 zł, choć można jeszcze trafić na konta bezpłatne. Wtedy istotny może być jednak koszt przelewów zarówno wychodzących, jak i przychodzących oraz opłaty za karty.
Wybór najatrakcyjniejszego konta walutowego, którego koszty są adekwatne do oferty, determinują:
● częstotliwość korzystania z konta i kart wydawanych do niego,
● wysokość przeprowadzanych w miesiącu transakcji,
● waluty, w których transakcje będą zawierane,
● potrzeba wypłat i wpłat gotówkowych,
● koszty przelewów wychodzących i przychodzących do i z krajów naszych partnerów biznesowych.
Credit Agricole pobiera 10 zł miesięcznie za prowadzenie rachunku walutowego oraz 5 zł za debetową kartę walutową typu Business. W Deutsche Banku prowadzenie rachunku pomocniczego kosztuje 5 zł miesięcznie przy Rachunkach db S, db M, db L i db XL. Dla dbNET Biznes opłata jest tańsza o symboliczny grosz. W Idea Banku rachunek, który może być prowadzony w jednej z ośmiu walut (w tym w pożądanych koronach norweskich) jest bezpłatny.
Podobnie jak w wielu innych instytucjach, konta walutowe Deutsche Banku są rachunkami pomocniczymi podstawowego konta firmowego. Mimo to umożliwiają nie tylko płatności gotówkowe i bezgotówkowe, wpłaty i wypłaty dewizowe, realizowanie przelewów zagranicznych, ale również zakładanie lokat terminowych w dolarach i euro.
Rachunki pomocnicze w 17 walutach, czyli Pakiet Mój Biznes Walutowy w swojej ofercie ma Pekao. Pakiet może być bezpłatny, ale bank stawia warunki – nie płaci się, jeżeli wolumen transakcji wymiany walut w banku wyniesie min. 50 tys. zł każdego miesiąca. W przeciwnym razie pobierze 79 zł. Karta debetowa do rachunku MasterCard Business będzie natomiast darmowa, jeżeli transakcje bezgotówkowe wyniosą min. 300 zł miesięcznie. Bezpłatne mogą być jednak tylko cztery rachunki pomocnicze, za prowadzenie każdego kolejnego pobierane będzie 25 zł lub równowartość tej kwoty w walucie obcej.
Konto w kantorze
Rachunek walutowy można założyć nie tylko w banku, ale i w Kantorze Walutowym online Alior Banku. To propozycja ciekawsza od niejednego konta walutowego. Transakcje można realizować w 18 walutach zagranicznych, a kursy walut i spready są atrakcyjniejsze niż w wielu innych kantorach.
Do rachunku w dolarach euro lub funtach wydawane są karty – mogą być bezpłatnie, jeżeli w ciągu pół roku od wydania ich wykona się przynajmniej jedną operację na dowolną kwotę. Warunek nie jest więc wygórowany. Za sam rachunek też się nie płaci. O wysokości darmowych przelewów walut kupionych w Kantorze Walutowym informuje natomiast licznik, który rejestruje wartość wymienionych walut – każdej oddzielnie. Opłaty są pobierane tylko za przelewy pieniędzy niewymienionych w kantorze walutowym online. W takim przypadku np. przelew europejski powyżej licznika kosztuje 5 zł. W wielu bankomatach krajowych (warto sprawdzić, w jakich) wypłata pieniędzy jest bezpłatna. Bezpłatna jest też pierwsza wypłata za granicą, za każdą kolejną zapłaci się 9 zł.
Zaletą oferty jest również brak konieczności zakładania rachunku firmowego w Alior Banku. W dodatku jest ona znacznie atrakcyjniejsza niż sam Rachunek Biznes Profil Zagraniczny, za którego prowadzenie trzeba płacić 110 zł miesięcznie. Większych opłat nie pobiera żaden bank.