statystyki

Gdzie po pieniądze na innowacje

autor: Patrycja Otto03.11.2015, 09:18; Aktualizacja: 03.11.2015, 09:30
Najwięcej pieniędzy na innowacje jest przewidzianych w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój

Najwięcej pieniędzy na innowacje jest przewidzianych w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwójźródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwa, które zaplanowały inwestycje w innowacje czy współpracę z ośrodkami badawczo-naukowymi do 2020 r., mogą liczyć na sporo pieniędzy z unijnego budżetu. Nabór wniosków już ruszył.

Najwięcej pieniędzy na innowacje jest przewidzianych w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój – w sumie przez najbliższych pięć lat ok. 10 mld euro.

Dużo i szybko

O dofinansowanie na realizację projektów obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe można się już ubiegać się z poddziałania 1.1.1. Warunkiem przyznania środków jest, by w ramach projektu powstała innowacja produktowa lub procesowa, przy czym w przypadku MSP musi to być nowość przynajmniej w skali kraju, zaś w przypadku dużych przedsiębiorstw – w skali światowej. W przypadku MSP nabór wniosków trwa do 31 grudnia, a dostępny budżet wynosi 1,6 mld zł (w tym 140 mln zł w ramach tzw. koperty mazowieckiej). Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu to 2 mln zł. Maksymalna kwota udzielanej pomocy nie może zaś przekroczyć 20 mln euro, jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe lub 15 mln euro, jeżeli głównie prace rozwojowe. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Dla dużych przedsiębiorstw konkurs trwa do 30 listopada, a jego budżet wynosi 750 mln zł (w tym 75,4 mln zł w ramach koperty mazowieckiej). W tym przypadku minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 12 mln zł.

Wydatki na innowacje

Wydatki na innowacje

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – jedna z instytucji odpowiadających za organizowanie konkursów, wyłanianie projektów i zawieranie umów na dofinansowanie unijne z tego programu skróciła czas wydania decyzji do 60 dni od złożenia dokumentów. – Szykując się do nowej unijnej perspektywy, przeprowadziliśmy wiele konsultacji z naszymi beneficjentami i przedstawicielami przemysłu. Dlatego nowe konkursy, w szczególności tzw. szybka ścieżka, to nie tylko dobrze zaprojektowane instrumenty wsparcia prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach, ale przede wszystkim odpowiedź na zapotrzebowanie polskiego sektora wysokich technologii, który systematycznie zwiększa swoją innowacyjność – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane