statystyki

Start-upy to ryzyko i szansa na zyski

autor: Barbara Sowa29.09.2015, 10:34; Aktualizacja: 29.09.2015, 10:41
Pieniądze dla start-upów

Pieniądze dla start-upówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Biznesowy krajobraz kraju urozmaicają coraz liczniejsze inkubatory, akceleratory, coworki i seedy. Każdy chce przyłożyć rękę do start-upowego boomu, a przy okazji na tym zarobić.

Gdy kilka lat temu jeden z menedżerów TVN próbował namówić zarząd, by stworzyć w firmie startupową odnogę, został odesłany z kwitkiem. Od tego czasu zmieniło się wiele. Nie tylko właściciel TVN, ale też podejście do młodych biznesów w Polsce. Kojarzona do tej pory z telewizją medialna korporacja otworzyła własny fundusz venture capital inwestujący w perspektywiczne firmy. Niekoniecznie dlatego, że liczy na gigantyczny zwrot z inwestycji. – Robienie start-upów to nie jest dobra droga do tego, by w łatwy sposób robić pieniądze – przyznaje Krzysztof Kowalczyk z funduszu HardGamma, który ma na koncie sukces polskiej platformy dla młodych projektantów mody i designu Showroom. Wedle statystyk tylko jedna na 10 młodych firm ma szansę przetrwać. Ryzyko jest olbrzymie, ale jeden trafiony strzał może wszystko wynagrodzić.

Mniejsze i większe pieniądze

TVN to w tym biznesie „świeżak”, choć trzeba przyznać, że oferuje dość unikatowy model inwestycyjny – medialne wsparcie w zamian za udziały w firmie oraz zasoby mediowe w zamian za udziały w zyskach. Podmiotów oferujących realne pieniądze jest u nas znacznie więcej. Są fundusze zalążkowe (seed), które inwestują mniejsze kwoty, tj. do ok. 1 mln zł, fundusze inwestycyjne, które angażują większe kwoty w bardziej dojrzałe projekty, sprawdzone na rynku, parki technologiczne i inkubatory tworzone z udziałem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Różnych podmiotów inwestujących w sposób profesjonalny jest już Polsce grubo ponad setka – szacuje Tomasz Łasecki z Sieci Aniołów Biznesu AMBER, która skupia ponad 60 inwestorów.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane