statystyki

Start-upy to ryzyko i szansa na zyski

autor: Barbara Sowa29.09.2015, 10:34; Aktualizacja: 29.09.2015, 10:41
Pieniądze dla start-upów

Pieniądze dla start-upówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Biznesowy krajobraz kraju urozmaicają coraz liczniejsze inkubatory, akceleratory, coworki i seedy. Każdy chce przyłożyć rękę do start-upowego boomu, a przy okazji na tym zarobić.

Gdy kilka lat temu jeden z menedżerów TVN próbował namówić zarząd, by stworzyć w firmie startupową odnogę, został odesłany z kwitkiem. Od tego czasu zmieniło się wiele. Nie tylko właściciel TVN, ale też podejście do młodych biznesów w Polsce. Kojarzona do tej pory z telewizją medialna korporacja otworzyła własny fundusz venture capital inwestujący w perspektywiczne firmy. Niekoniecznie dlatego, że liczy na gigantyczny zwrot z inwestycji. – Robienie start-upów to nie jest dobra droga do tego, by w łatwy sposób robić pieniądze – przyznaje Krzysztof Kowalczyk z funduszu HardGamma, który ma na koncie sukces polskiej platformy dla młodych projektantów mody i designu Showroom. Wedle statystyk tylko jedna na 10 młodych firm ma szansę przetrwać. Ryzyko jest olbrzymie, ale jeden trafiony strzał może wszystko wynagrodzić.

Mniejsze i większe pieniądze

TVN to w tym biznesie „świeżak”, choć trzeba przyznać, że oferuje dość unikatowy model inwestycyjny – medialne wsparcie w zamian za udziały w firmie oraz zasoby mediowe w zamian za udziały w zyskach. Podmiotów oferujących realne pieniądze jest u nas znacznie więcej. Są fundusze zalążkowe (seed), które inwestują mniejsze kwoty, tj. do ok. 1 mln zł, fundusze inwestycyjne, które angażują większe kwoty w bardziej dojrzałe projekty, sprawdzone na rynku, parki technologiczne i inkubatory tworzone z udziałem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Różnych podmiotów inwestujących w sposób profesjonalny jest już Polsce grubo ponad setka – szacuje Tomasz Łasecki z Sieci Aniołów Biznesu AMBER, która skupia ponad 60 inwestorów.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane