statystyki

Ekonomiści, więcej pokory. Z Marcinem Piątkowskim rozmawia Rafał Woś

autor: Rafał Woś11.09.2015, 10:23; Aktualizacja: 11.09.2015, 10:56

Ekonomia to nauka społeczna, bada zachowania ludzi. Wnioski z przeszłości mogą mieć niewiele wspólnego z tym, jak zachowają się w przyszłości - uważa dr Marcin Piątkowski, wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego. Pracował w MFW, był głównym ekonomistą PKO BP i doradcą wicepremiera Grzegorza W. Kołodki, maratończyk i triatlonista.

Jak pan dobiera lektury?

Częściowo sugeruję się recenzjami w takich gazetach, jak „Financial Times”, „Economist” lub „New York Times”. Lubię też sprawdzać na stronach Amazona, co się czyta w interesującej mnie działce.

I co pan ostatnio wytropił?

„Risk Savvy. How to Make Good Decisions” (Zrozumieć ryzyko. Jak podejmować dobre decyzje) Niemca Gerda Gigerenzera. Pokazał w niej, jak niewielu z nas potrafi znaleźć odpowiednie podejście do tematu ryzyka. Mówiąc „nas”, mam na myśli większość profesjonalistów: ekonomistów czy lekarzy.

Zacznijmy od lekarzy

Gigerenzer twierdzi, że 80 proc. z nich nie potrafi tłumaczyć pacjentom, jakie jest prawdziwe ryzyko związane z przeprowadzeniem operacji. Nie wynika to z ich złej woli, tylko z braku zrozumienia.

To źle?

Źle. Bo doprowadzają do sytuacji, gdy wiele operacji przeprowadzanych jest pochopnie. Na przykład operacje raka prostaty. Takie badania profilaktyczne są obecnie modne wśród mężczyzn, którzy przekroczyli czterdziestkę. A zdaniem Gigerenzera nie powinni tego robić.

Dlaczego?


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane