statystyki

Wkurzając Balcerowicza. Woś o książce Elizabeth Dunn

autor: Rafał Woś17.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 17.02.2017, 09:37
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

To jest absolutny klasyk. Ci, którzy go jeszcze nie znają, mają okazję, żeby to niedopatrzenie nadrobić. Krytyka Polityczna wznowiła właśnie „Prywatyzując Polskę”. W nowej, twardej oprawie i bardziej wychuchanym wydaniu. Warto.

Pamiętam jeden z nowszych wywiadów z Leszkiem Balcerowiczem. Ojciec polskiej terapii szokowej żalił się, że pojechał na jeden z amerykańskich uniwersytetów, a tam zaczęli go wypytywać o polskie przemiany. Profesor myślał pewnie, że będzie to rytualna opowieść o wielkim sukcesie prymusa konsensusu waszyngtońskiego. A tu niespodzianka. Bo pytający znali transformację dzięki książce Elizabeth Dunn. I nie była to wizja transformacji, o której Balcerowicz i piewcy modelu „najlepszego z możliwych” polskich przemian lubią rozmawiać.

Dunn przyjechała do nas w połowie lat 90., żeby zrobić doktorat. Nie była ekspertką od Polski. Poszła tropem amerykańskiego koncernu Gerber (dziś własność Nestlé), który akurat kupił sprywatyzowane zakłady Alima w Rzeszowie. Alima to słynne bobofruty, soczki wymyślone jeszcze w międzywojniu, na których wychowało się kilka pokoleń dzieci w Polsce Ludowej. Po przełomie z Rzeszowa wyszedł jeszcze jeden pitny hit, czyli kultowe swego czasu Frugo. Dunn zatrudniła się w Alimie-Gerber i pracowała tam półtora roku przy produkcyjnej taśmie. Pracowała i obserwowała. A to, co widziała, opisała potem w „Prywatyzując Polskę”. Książka nie jest oczywiście reportażem, tylko pracą naukową z antropologii. Napisana jest jednak w stylu amerykańskim. Tak, żeby wymogom nauki stało się zadość, ale by jednocześnie mógł ją przeczytać ktoś spoza wąskiego grona specjalistów.


Pozostało jeszcze 1% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane