statystyki

Po ośmiu latach przedawnia się zwrot unijnej pomocy

autor: Piotr Szymaniak08.09.2015, 07:39; Aktualizacja: 08.09.2015, 08:19

Firma Sodiaal Industrie SA w 1998 r. skorzystała z pomocy wspólnotowej, jaką umożliwiało rozporządzenie nr 2921/90 w sprawie pomocy do produkcji kazeiny i kazeinianów z mleka odtłuszczonego (Dz.U. L 279, s. 22). Trzy lata później przeprowadzono kontrolę, która wykazała, że ilość kazeinianów wyprodukowana przez Sodiaal Industrie SA w 1998 r. była niższa niż ta, na jaką firma otrzymała pomoc. W 2007 r. francuski organ administracji publicznej wydał decyzję, w której zażądał od firmy zwrotu 288 tys. euro bezprawnie otrzymanej pomocy.

Rok później firma została przejęta przez Sodiaal International, która to wystąpiła do sądu administracyjnego w Paryżu o stwierdzenie nieważności tamtej decyzji. Sąd przychylił się do wniosku, co potwierdził sąd drugiej instancji. FranceAgriMer (instytucja podległa ministerstwu rolnictwa) wniósł jednak skargę kasacyjną do Rady Państwa. Na jej poparcie podniósł, że ośmioletni termin przedawnienia przewidziany w art. 3 ust. 1 akapit czwarty rozporządzenia nr 2988/95 nie znajduje zastosowania do spornej decyzji, ponieważ nie dotyczyła ona zastosowania kary administracyjnej, lecz środka administracyjnego. Zdaniem FranceAgriMer w tym przypadku zastosowanie powinien mieć 30-letni okres przedawnienia, przewidziany w art. 2262 francuskiego kodeksu cywilnego.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane