statystyki

Przychodnia albo lecznica. Trzeba wybrać jedną z tych nazw

autor: Leszek Jaworski08.09.2015, 10:29; Aktualizacja: 08.09.2015, 12:20

Zamierzam ze wspólnikiem zarejestrować zakład leczniczy dla zwierząt pod nazwą „Przychodnia Weterynaryjna Lecznica Zwierząt s.c.”. Czy taka nazwa będzie prawidłowa?

Nie, ponieważ nazwa ta zawiera dwie kategorie zakładu leczniczego dla zwierząt, tj. przychodnia i lecznica.

Zakład będący przychodnią weterynaryjną musi mieć stosowne do tego oznaczenie, wyróżniające go od innych kategorii zakładów leczniczych dla zwierząt. Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 października 2007 r. (sygn. akt II OSK 1427/2006), nie istnieje pełna swoboda w określaniu oznaczenia przez prowadzącego zakład leczniczy. Nazwa jest uwarunkowana zarówno wymogami wynikającymi z ustawy z 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (dalej: u.z.l.z.), jak i przepisów wykonawczych do tej regulacji. Należy wziąć też pod uwagę przepisy kodeksu cywilnego i ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.Zgodnie z art. 4 ust. 1 u.z.l.z. zakładem leczniczym dla zwierząt są: gabinet weterynaryjny, przychodnia weterynaryjna, lecznica weterynaryjna, klinika weterynaryjna i weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.

Skoro art. 4 ust. 1 u.z.l.z. wprowadza różne warunki dla każdego z rodzajów zakładów, to także jego nazwa powinna oddawać przemiot działalności. Firma zakładu powinna odróżniać się dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku i nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy i przedmiotu działalności.

Ponadto z art. 5 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wynika, że czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości przez używanie nazwy używanej zgodnie z prawem do oznaczenia innego przedsiębiorstwa.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane