Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie będą mogły sprzedawać mięsa do Rosji w 2016 roku nawet po zniesieniu rosyjskiego embarga. Poinformowały o tym moskiewskie media powołując się na projekt rozporządzenia rosyjskiego rządu.

Zgodnie z projektem, w przyszłym roku kwoty mięsa przypadające na Stany Zjednoczone i państwa Unii Europejskiej byłyby podzielone między tegorocznych dostawców. Mieliby oni otrzymać pozwolenie na przywóz ilości towaru, proporcjonalnej do produkcji w latach 2013-2015. Decyzja o podziale kwot miałaby zapaść w ciągu 5 dni po zniesieniu embarga. Na razie obowiązuje ono do 5 sierpnia 2016 roku. Rosja wprowadziła embargo na import unijnej i amerykańskiej żywności w odpowiedzi na sankcje Zachodu związane z jej agresywnymi działaniami wobec Ukrainy.
Projekt rozporządzenia rosyjskiego rządu przewiduje zachowanie na przyszły rok tegorocznych kwot importu. Dla przykładu: przewidziano wwiezienie do Rosji 40 tysięcy ton schłodzonej wołowiny. 29 tysięcy ton to pula Unii Europejskiej. Przewidziano też import 530 tysięcy ton mrożonej wołowiny, w tym 60 tysięcy ton z Europy i USA.