Indeks Big Maca a sprawa polska

autor: Tomasz Kaczor29.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 29.07.2015, 08:25

Szacowny tygodnik finansowy „The Economist” od blisko 30 lat publikuje Indeks Big Maca, nieco niepoważną miarę względnej siły nabywczej różnych walut. Idea stojąca za tym przedsięwzięciem jest następująca: w dłuższym okresie swobodnie zmieniające się kursy walutowe powinny ustalać się na takim poziomie, by nie było różnicy w cenie między identycznymi dobrami, niezależnie od kraju, w jakim są kupowane, i waluty, w jakiej wyrażają się ich ceny.

 A więc Kowalski jadący na wakacje za granicę powinien zapłacić za hamburgera tyle samo, niezależnie, czy kupi go w Polsce, czy też za złote kupi euro, które wyda na kanapkę dajmy na to we Włoszech. W praktyce jednak kursy walutowe odbiegają od wynikających z tej zasady i porównując ceny dóbr w różnych krajach, można domniemywać względnej słabości bądź siły walut.

Indeks Big Maca porównuje cenę tylko jednego dobra. Choć jak na potrzeby badań statystycznych wąska to próba, ma jednak tę zaletę, że kupowany produkt jest rzeczywiście taki sam w różnych krajach. I cóż wychodzi z tych traktowanych z przymrużeniem oka ekonomiczno-kanapkowych analiz? Otóż w lipcu 2015 r. złoty był niedowartościowany względem euro o 37 proc. Innymi słowy, aby ceny kanapki w obu obszarach walutowych były równe, kurs euro powinien wynosić 2,59 zł. W momencie badania rzeczywisty kurs wynosił 4,13 zł. Skala rozbieżności zachęca do zrzucenia tego na karb słabości badania opartego na jednym tylko produkcie. Jednak znacznie poważniejsze badania europejskiej agencji statystycznej Eurostat, oparte na szerokiej grupie towarów, dają zbliżony wynik, a skala odchylenia od rzeczywistego kursu utrzymuje się już od wielu lat. Potwierdzają więc to, co wie każdy wyjeżdżający za zachodnią granicę: w Polsce zwykle jest jednak taniej, choć oczywiście nie dotyczy to każdego z towarów z osobna.

Jednak to, co spodobałoby się turystom, wywołałoby gorzkie łzy w oczach krajowych eksporterów. Euro w cenie 2,59 zł zapewne sprawnie zgilotynowałoby znaczną część krajowego eksportu. Według badań NBP prowadzonych wśród eksporterów kurs euro, przy którym sprzedaż za granicę staje się nieopłacalna, wynosi około 3,90 zł. Nawet jeżeli przyjąć najniższy w ostatnich latach poziom tego kursu, czyli około 3,40 zł z 2008 roku, nadal jesteśmy daleko od poziomu implikowanego przez hamburgery.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane