statystyki

Jak odwrócić finansyzację

autor: Piotr Banaszyk22.07.2015, 07:36

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Industrializacja, dezindustrializacja i reindustrializacja to zjawiska niewątpliwie istotne dla gospodarki globalnej i gospodarek narodowych. Zjawiska te należy jednak łączyć z procesem finansyzacji (często nazywanym finansjalizacją).

Odwołując się do najbardziej ogólnego, makroekonomicznego punktu widzenia, strukturę każdej gospodarki przedstawia się jako układ sektorowy z wyróżnieniem działalności wytwórczej związanej z pozyskaniem zasobów naturalnych, działalności wytwórczej związanej z przetwarzaniem tychże zasobów oraz działalności usługowej. Historia gospodarcza świata jest często odczytywana jako stałe dążenie do postępu i nowoczesności. Manifestuje się to migracją źródeł tworzenia bogactwa narodowego. Mniej nowoczesne społeczeństwa czerpią bogactwo z pozyskiwania zasobów naturalnych, bardziej nowoczesne – z ich przetwarzania, a najnowocześniejsze budują swój dobrobyt, rozwijając sektor usług. Takie ujęcie postępu gospodarczego usprawiedliwia procesy dezindustrializacji nowoczesnych gospodarek narodowych w celu koncentrowania ich potencjału w sektorze usług. W toku zarządzania przedsiębiorstwami, w tym dużymi korporacjami (tzn. w perspektywie mikroekonomicznej), preferuje się delokalizację (przeniesienie) zakładów produkcyjnych (tzn. najczęściej przemysłu) do gospodarek relatywnie opóźnionych ekonomicznie (gdzie ponadto koszty produkcji okazują się zwykle niższe).

Pośród rozmaitych branż usługowych można wskazać m.in. branżę finansową: banki, ubezpieczalnie, firmy reasekuracyjne, domy maklerskie czy towarzystwa emerytalne. Ich zadaniem jest pozyskiwanie i gospodarowanie środkami pieniężnymi. W tradycyjnych podręcznikach ekonomii pisano, że wymienione instytucje finansowe kształtują i są jednocześnie składnikiem systemu finansowego gospodarki. Jego zadaniem jest umożliwienie podmiotom sfery realnej (np. przedsiębiorstwom, rządom i gospodarstwom domowym) pozyskania środków finansowych lub inwestowania oszczędności z wykorzystaniem rynków finansowych. Sfera finansowa powinna więc z założenia pełnić służebną funkcję wobec sfery realnej.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane