statystyki

Łatanie dziur w systemie odzysku elektroodpadów

autor: Piotr Pieńkosz28.07.2015, 07:20; Aktualizacja: 28.07.2015, 08:30
Już jutro nową ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) zajmie się senacka komisja środowiska. Sejm uchwalił ten akt 10 lipca 2015 r. Stanowić on ma spóźnioną o półtora roku implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE o ZSEE.

Już jutro nową ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) zajmie się senacka komisja środowiska. Sejm uchwalił ten akt 10 lipca 2015 r. Stanowić on ma spóźnioną o półtora roku implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE o ZSEE.źródło: ShutterStock

Niezapowiedziane kontrole, coroczny audyt, szybciej wymierzane kary – to rzeczywistość, z którą przyjdzie się zmierzyć przedsiębiorcom z branży elektrośmieci, gdy w życie wejdą nowe przepisy

Już jutro nową ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) zajmie się senacka komisja środowiska. Sejm uchwalił ten akt 10 lipca 2015 r. Stanowić on ma spóźnioną o półtora roku implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE o ZSEE. Polski ustawodawca zdecydował się jednak pójść dalej i zreformować przy okazji cały system zbierania i przetwarzania elektrośmieci. A senacki etap procesu legislacyjnego to okazja na ostatnie poprawki, na których zależy przedstawicielom branży elektroodpadów. Chodzi o pewne modyfikacje przepisów z zakresu kontroli przestrzegania prawa. Nowa ustawa pod tym względem zasadniczo różni się od dotychczasowych regulacji, bo obecne przepisy nie wspierają skutecznie walki z szarą strefą, która od lat jest dużym problemem rynku elektroodpadów.

Zero tolerancji

Nowa ustawa o ZSEE wyłącza stosowanie obowiązku zawiadamiania przedsiębiorców o zamiarze przeprowadzenia kontroli, który jest opisany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.). Oznacza to, że firmy zajmujące się zbieraniem i przetwarzaniem oraz recyklingiem elektroodpadów będą odwiedzane bez zapowiedzi przez inspektorów ochrony środowiska, a także urzędników marszałka województwa i starosty. Jeszcze na etapie prac rządowych wątpliwości co do tego rozwiązania zgłaszało Ministerstwo Gospodarki, ale – jak widać – posłowie nie zawahali się wprowadzić takich obostrzeń.

Zmieni się również charakter kar nakładanych na przedsiębiorców. Dotychczas są one wymierzane w drodze postępowania wykroczeniowego, w nowym stanie prawnym będą to kary administracyjne.

– Dzięki temu sankcje staną się skuteczniejsze, co ma istotne znaczenie dla walki z szarą strefą i poprawą ochrony środowiska – komentuje dr Tomasz Zalasiński, radca prawny z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp. k.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane