statystyki

Starą lodówkę odbiorą z domu za darmo? Co zrobić ze zużytym sprzętem, gdy nie kupujemy nowego

autor: Piotr Pieńkosz07.08.2015, 20:00
Elektroodpady

Elektroodpadyźródło: ShutterStock

Chciałbym się pozbyć zalegającego w piwnicy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Czy mogę go oddać do sklepu z RTV i AGD? A może lepiej wystawić go na osiedlowy śmietnik, skąd powinna go odebrać firma śmieciarska? W końcu co miesiąc płacę gminie za odbiór odpadów komunalnych – zastanawia się pan Grzegorz.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, potocznie zwany elektrośmieciami, jest odpadem pozostającym pod specjalnym nadzorem. AGD i RTV, które mamy w swoich domach, zawierają w sobie niebezpieczne dla środowiska substancje, np. częścią lodówek jest chłodzący freon przyczyniający się do negatywnego zjawiska dziury ozonowej. Podobnie niebezpieczny jest cyklopentan. Dopóki sprzęt działa i nam służy, wspomniane substancje są niegroźne, bo pozostają odpowiednio zabezpieczone. Gdy jednak się zepsuje i powinien być rozebrany, te same substancje stają się groźne, bo np. instalacje w danym urządzeniu ulegają rozszczelnieniu i gazy takie jak freon lub cyklopentan mogą się uwalniać do atmosfery. W związku z tym niezwykle ważne jest to, by zużyty sprzęt trafiał do zakładów przetwarzania, w których przy użyciu specjalistycznych maszyn zostanie odpowiednio unieszkodliwiony. Przepisy nakazują więc, pod groźbą kary, by osoby fizyczne oddawały go właśnie do takich miejsc. Oczywiście nie chodzi o to, że każdy musi samodzielnie zawieźć zużytą lodówkę albo popsuty telewizor do zakładu przetwarzania. Istotne jest to, by przekazać elektroodpad podmiotowi, który go tam przetransportuje.

To prawda, że jednym z podmiotów, którym można oddać elektrośmieć jest sklep sprzedający RTV i AGD. Niemniej jednak, w świetle obowiązujących przepisów, do sklepu można przekazać zużyty sprzęt jedynie wtedy, gdy jednocześnie nabywa się nowe urządzenie danego rodzaju i w takiej samej liczbie sztuk. A więc w tym przypadku takie rozwiązanie odpada.

Obowiązek zbierania elektrośmieci od mieszkańców ma gmina, która organizuje i finansuje z podatku śmieciowego system gospodarowania odpadami komunalnymi. Nie działa to jednak w ten sposób, że zużytą lodówkę, pralkę lub zmywarkę wystawimy przy śmietniku, do którego wyrzucamy codzienne odpady. Takie działanie jest wręcz zakazane, grozi za nie grzywna w wysokości od 500 zł do 5 tys. zł. W jaki więc sposób jednostka samorządu terytorialnego wywiązuje się ze wspomnianego zadania? Otóż gmina przyjmuje elektroodpady w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (w skrócie: PSZOK), a więc na własny koszt trzeba dostarczyć tam zużyty sprzęt, którego chcemy się pozbyć.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ragman(2015-08-07 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    "W końcu co miesiąc płacę gminie za odbiór odpadów komunalnych" - ale do odpadów komunalnych zabieranych przez śmieciarki, NIE NALEZĄ lodówki, telewizory, itp. Szczegóły w gminnym regulaminie sprzątania! Ciekawe. jak mało możemy wyrzucić do pojemników, a jak dużo musimy uprzątnąć za własne pieniądze...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane