statystyki

Starą lodówkę odbiorą z domu za darmo? Co zrobić ze zużytym sprzętem, gdy nie kupujemy nowego

autor: Piotr Pieńkosz07.08.2015, 20:00
Elektroodpady

Elektroodpadyźródło: ShutterStock

Chciałbym się pozbyć zalegającego w piwnicy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Czy mogę go oddać do sklepu z RTV i AGD? A może lepiej wystawić go na osiedlowy śmietnik, skąd powinna go odebrać firma śmieciarska? W końcu co miesiąc płacę gminie za odbiór odpadów komunalnych – zastanawia się pan Grzegorz.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, potocznie zwany elektrośmieciami, jest odpadem pozostającym pod specjalnym nadzorem. AGD i RTV, które mamy w swoich domach, zawierają w sobie niebezpieczne dla środowiska substancje, np. częścią lodówek jest chłodzący freon przyczyniający się do negatywnego zjawiska dziury ozonowej. Podobnie niebezpieczny jest cyklopentan. Dopóki sprzęt działa i nam służy, wspomniane substancje są niegroźne, bo pozostają odpowiednio zabezpieczone. Gdy jednak się zepsuje i powinien być rozebrany, te same substancje stają się groźne, bo np. instalacje w danym urządzeniu ulegają rozszczelnieniu i gazy takie jak freon lub cyklopentan mogą się uwalniać do atmosfery. W związku z tym niezwykle ważne jest to, by zużyty sprzęt trafiał do zakładów przetwarzania, w których przy użyciu specjalistycznych maszyn zostanie odpowiednio unieszkodliwiony. Przepisy nakazują więc, pod groźbą kary, by osoby fizyczne oddawały go właśnie do takich miejsc. Oczywiście nie chodzi o to, że każdy musi samodzielnie zawieźć zużytą lodówkę albo popsuty telewizor do zakładu przetwarzania. Istotne jest to, by przekazać elektroodpad podmiotowi, który go tam przetransportuje.

To prawda, że jednym z podmiotów, którym można oddać elektrośmieć jest sklep sprzedający RTV i AGD. Niemniej jednak, w świetle obowiązujących przepisów, do sklepu można przekazać zużyty sprzęt jedynie wtedy, gdy jednocześnie nabywa się nowe urządzenie danego rodzaju i w takiej samej liczbie sztuk. A więc w tym przypadku takie rozwiązanie odpada.

Obowiązek zbierania elektrośmieci od mieszkańców ma gmina, która organizuje i finansuje z podatku śmieciowego system gospodarowania odpadami komunalnymi. Nie działa to jednak w ten sposób, że zużytą lodówkę, pralkę lub zmywarkę wystawimy przy śmietniku, do którego wyrzucamy codzienne odpady. Takie działanie jest wręcz zakazane, grozi za nie grzywna w wysokości od 500 zł do 5 tys. zł. W jaki więc sposób jednostka samorządu terytorialnego wywiązuje się ze wspomnianego zadania? Otóż gmina przyjmuje elektroodpady w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (w skrócie: PSZOK), a więc na własny koszt trzeba dostarczyć tam zużyty sprzęt, którego chcemy się pozbyć.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ragman(2015-08-07 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    "W końcu co miesiąc płacę gminie za odbiór odpadów komunalnych" - ale do odpadów komunalnych zabieranych przez śmieciarki, NIE NALEZĄ lodówki, telewizory, itp. Szczegóły w gminnym regulaminie sprzątania! Ciekawe. jak mało możemy wyrzucić do pojemników, a jak dużo musimy uprzątnąć za własne pieniądze...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane