statystyki

Założyciel grupy VOX Meble: Bardziej kocham syna niż firmę

autor: Marek Tejchman23.07.2015, 09:08; Aktualizacja: 23.07.2015, 10:20
Piotr Voelkel

Piotr Voelkel, założyciel Grupy VOX Mebleźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Bartosz Bobkowski Agencja Gazeta

Rozmowa z Piotrem Voelkelem, założycielem Grupy VOX Meble o innowacjach w polskich przedsiębiorcach.

VOX jest przykładem firmy przechodzącej zmianę pokoleniową. To proces, który czeka cały polski kapitalizm. Jak to jest oddać komuś zarządzanie swoim dziełem?

Moja sytuacja jest wyjątkowa, gdyż córce i synowi przekazałem zarządzanie częścią większej grupy, ale nie wycofałem się całkowicie. Zostawiłem sobie zadania, które mnie fascynują i sprawiają mi przyjemność. Zajmuję się szkołami i prowadzę dział rozwoju, który pracuje dla VOX-a. Szkoły są zresztą niezwykle ważne, a ja uważam, że polska edukacja powinna się radykalnie zmienić. Cieszę się, że mogę brać w tym udział. Prawdę mówiąc, to, że mogłem przekazać firmę synowi, jest dla mnie błogosławieństwem. Pokazałem mu, że to nie tylko prestiż, ale wyzwanie, które pozwoli mu na powiększenie biznesu i na rozwój osobisty. Jest wiele celów, których nie zdążyłem osiągnąć, np. globalna ekspansja. Syn zmienił styl zarządzania firmą – z autorytarnego na zespołowe.

Był pan autorytarny?

Byłem, bo swój biznes zaczynałem jeszcze w okresie stanu wojennego. Jako eksporter jeździłem na Zachód. W czasie reform Balcerowicza wiedziałem już, jak funkcjonuje firma na wolnym rynku. Wdrażałem sprawdzone rozwiązania oparte na wzorcach zachodnich, które były w Polsce mało znane, budowałem prywatne firmy od podstaw. Nie było potrzeby i możliwości wspólnego podejmowania decyzji, bo ludzie, których zatrudniałem, nie mieli takiego doświadczenia.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane