statystyki

MF wyda mniej na spłaty polskich obligacji

autor: Marek Chądzyński29.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 29.07.2015, 08:31
Jak dotąd resort finansów wydał na ten cel niecałe 5,2 mld zł. To zaledwie 23 proc. kwoty zaplanowanej na cały rok. To normalne, tłumaczy ministerstwo, bo koszty wykupu obligacji i spłaty odsetek nie rozkładają się równomiernie w ciągu roku.

Jak dotąd resort finansów wydał na ten cel niecałe 5,2 mld zł. To zaledwie 23 proc. kwoty zaplanowanej na cały rok. To normalne, tłumaczy ministerstwo, bo koszty wykupu obligacji i spłaty odsetek nie rozkładają się równomiernie w ciągu roku.źródło: ShutterStock

Oszczędności w kosztach obsługi długu krajowego wyniosą w 2015 r. co najmniej 1,7 mld zł – szacuje resort

Jak dotąd resort finansów wydał na ten cel niecałe 5,2 mld zł. To zaledwie 23 proc. kwoty zaplanowanej na cały rok. To normalne, tłumaczy ministerstwo, bo koszty wykupu obligacji i spłaty odsetek nie rozkładają się równomiernie w ciągu roku. W przypadku obligacji krajowych zwykle największe są w drugim półroczu. W tym roku na przykład wartość wykupywanych obligacji w drugim półroczu wynosiła 35 mld zł (wynosiła, bo resort dwa dni temu spłacił dwuletnie papiery warte ok. 9,5 mld zł), w pierwszej połowie roku do wykupu były papiery warte 24 mld zł.

Ile budżet wydawał na obsługę długu krajowego

Ile budżet wydawał na obsługę długu krajowego

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Niemniej jednak, przyznaje MF, nie ma co ukrywać – na kosztach obsługi długu budżet w tym roku zaoszczędzi. Resort szacuje, że ta oszczędność wyniesie około 1,7 mld zł. Powody? Pierwszy: to skutek mniejszych potrzeb pożyczkowych w 2014 r. Były one o 12 mld zł niższe, niż planowano, głównie za sprawą dużego spadku deficytu budżetowego. Niższe potrzeby oznaczały mniejsze emisje długu. A skoro mniej obligacji, to i koszt ich obsługi jest mniejszy.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane