statystyki

System S24 działa, ale jest mało przydatny

autor: Wawrzyniec Szczepaniak21.07.2015, 09:08; Aktualizacja: 21.07.2015, 09:30
umowa, prawo, prawnik, podpis

System rejestracji spółki jawnej oraz komandytowej przez internet, początkowo niedziałający z przyczyn technicznych, obecnie funkcjonuje już poprawnie. Jednak wbrew intencjom Ministerstwa Sprawiedliwości może się okazać nieprzydatny dla większości przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

System rejestracji spółki jawnej oraz komandytowej przez internet, początkowo niedziałający z przyczyn technicznych, obecnie funkcjonuje już poprawnie. Jednak wbrew intencjom Ministerstwa Sprawiedliwości może się okazać nieprzydatny dla większości przedsiębiorców.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym rejestracja spółki jawnej i komandytowej przez internet w systemie S24 miała wymagać wyłącznie wypełnienia formularza umowy udostępnionego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości i opatrzenia umowy zwykłym podpisem elektronicznym (podobnie jak w przypadku procedury rejestracji spółki z o.o.). Jednakże w czasie gdy projekt znajdował się jeszcze na etapie prac przedsejmowych, ze strony innych resortów rządowych, Rządowego Centrum Legislacji, jak również podmiotów prywatnych, pojawiły się głosy, że tak prosty model weryfikacji osób rejestrujących spółki nie może być zastosowany w przypadku spółki jawnej i komandytowej (ten rodzaj spółki wiąże się bowiem z osobistą odpowiedzialnością wspólników; a skoro tak, to osoby te muszą zostać poddane wiarygodnej weryfikacji). W odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało regulację dopuszczającą możliwość rejestracji tych spółek przez internet z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub też podpisem elektronicznym potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (elektroniczna platforma usług administracji publicznej). Jednak po uruchomieniu systemu 15 stycznia 2015 r., z przyczyn technicznych, rejestracja spółki przy użyciu profilu ePUAP była przez wiele miesięcy niemożliwa.

Obecnie system już działa. Łatwość procedury rejestracji spółki jawnej i komandytowej nie rekompensuje jednak istotnych ograniczeń systemu oferowanego przedsiębiorcom przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Po pierwsze, należy wskazać, że przedsiębiorcy mają w systemie S24 możność wskazania wyłącznie wzorcowych postanowień umowy spółki. Powstająca w ten sposób treść umowy jest bardzo skromna i w wielu przypadkach może nie zapewniać przedsiębiorcom możliwości wprowadzenia oczekiwanych przez nich regulacji właściwych dla ich szczególnego pomysłu biznesowego. Po drugie, system dopuszcza tylko wkłady pieniężne, co już na wstępie wyklucza z systemu tych przedsiębiorców, którzy chcą do spółki wnieść przedsiębiorstwo, znak towarowy czy też po prostu swoją pracę. Uniemożliwia to rejestrację przez S24 popularnego modelu biznesowego spółki polegającego na finansowaniu pieniężnym spółki przez jednego wspólnika, a pracy na jej rzecz i zarządzaniu nią przez drugiego wspólnika.

System nie daje też de facto możliwości utworzenia spółki celowej, brak jest bowiem miejsca na określenie celu w umowie.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane