Zdumiewający sukces gospodarczy Chin określany jest często jako chiński cud gospodarczy. Moim zdaniem jest to drugi chiński cud gospodarczy. Pierwszym było wejście Tajwanu w latach 70. do grupy państw nowo uprzemysłowionych (newly industrialized countries), które osiągnęły poziom Europy Zachodniej.
Zdumiewający sukces gospodarczy Chin określany jest często jako chiński cud gospodarczy. Moim zdaniem jest to drugi chiński cud gospodarczy. Pierwszym było wejście Tajwanu w latach 70. do grupy państw nowo uprzemysłowionych (newly industrialized countries), które osiągnęły poziom Europy Zachodniej.
Przez wiele lat w polskich atlasach i podręcznikach Tajwan nosił nazwę Formoza. Pochodziła ona od portugalskich żeglarzy, którzy w XVI wieku, zauroczeni tą wyspą, nazwali ją piękną. W naszych czasach Tajwan jest turystyczną perłą Azji i Pacyfiku przyciągającą co roku setki tysięcy turystów z całego świata. Sprzyja temu fakt, iż Tajwan zawarł porozumienia o ruchu bezwizowym ze 109 państwami – w tym ze Stanami Zjednoczonymi. Mało znany jest fakt, że polscy turyści – jako obywatele Unii Europejskiej – mogą bez wiz odwiedzać Piękną Wyspę. Poza ofertami biur podróży pojawiają się nowe możliwości. Zawarte w roku ubiegłym porozumienie przewiduje coroczne wyjazdy dwustu młodych ludzi (w wieku od 18 do 30 lat) na rok z Polski na Tajwan i analogicznie dwustu z Tajwanu do Polski. Ponadto strona tajwańska oferuje co roku 38 stypendiów dla studentek i studentów polskich zainteresowanych zdobywaniem wiedzy i uzyskaniem dyplomów w uczelniach tajwańskich. Strona polska jednorazowo zaoferowała 16 stypendiów.
Tajwan to znany i ceniony w skali międzynarodowej inwestor. Niestety – jak dotychczas – w Polsce jest tylko 28 tajwańskich przedsiębiorstw, które zainwestowały około 700 mln zł i stworzyły łącznie około 5 tys. miejsc pracy. Czynnikiem ułatwiającym biznes międzynarodowy są porozumienia w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Jak dotąd Tajwan zawarł tego rodzaju porozumienia z 13 państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Obecnie trwają rozmowy na temat porozumienia z Polską. Nad promocją kontaktów polsko-tajwańskich intensywnie pracuje Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w naszym kraju, którym kieruje doświadczony dyplomata Jack K.C. Chiang. Jego zdaniem istnieją możliwości znacznego zwiększenia wymiany handlowej i turystycznej, wzajemnych inwestycji oraz współpracy pomiędzy uczelniami i instytutami badawczymi. Czynnikiem hamującym jest zbyt mała w Polsce wiedza o Tajwanie, jego gospodarce i kulturze.
Thomas Friedman – autor znanej książki „Świat jest płaski” – stwierdził kiedyś: „jeżeli nie masz zasobów, musisz posiadać pomysły”. Mieszkańcy Tajwanu od wielu lat demonstrują twórczą pomysłowość w dziedzinie informatyki i telekomunikacji oraz umiejętność kreowania bogactwa i gospodarowania nim. Tajwan ma prawie taki sam obszar jak Holandia, a jest piątym w skali globalnej posiadaczem rezerw dewizowych. W roku ubiegłym był 20. eksporterem i 18. importerem towarów przemysłowych. Godny uznania jest też wskaźnik dochodu narodowego per capita, który w roku ubiegłym wyniósł 22,6 tys. dol.
W czasach zimnej wojny międzynarodowa społeczność ludzi biznesu musiała wybierać pomiędzy Chinami a Tajwanem. Stosunki pomiędzy nimi były napięte. W Cieśninie Tajwańskiej często było słychać strzały. W naszych czasach nie ma konieczności wyboru. Obydwie strony w ciągu ubiegłych siedmiu lat zawarły 21 porozumień. Przez Cieśninę Tajwańską w obie strony podróżują turyści, przedsiębiorcy i studenci. Płyną statki załadowane towarami.
Powszechne zainteresowanie Chinami odciągnęło uwagę od Tajwanu, od jego niezwykłych osiągnięć i ważnych przemian wewnętrznych. Zwróćmy uwagę jeszcze na jeden aspekt: po 1987 r. na Tajwanie ukształtował się model wielopartyjnej demokracji parlamentarnej. Obecnie – jak wiadomo – w niektórych państwach model ten znalazł się w sytuacji kryzysowej. Azjatyccy politycy i politolodzy lansują podział na „wartości zachodnie” i „wartości azjatyckie”. W kontekście procesu demokratyzacji Tajwanu nasuwa się pytanie: na ile uzasadniony jest ten podział?
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama