statystyki

O zwolnieniu od kosztów decydują bieżące okoliczności

autor: Elżbieta Pawluk vel Kiryczuk16.06.2015, 10:37; Aktualizacja: 16.06.2015, 11:08
O zwolnieniu od kosztów decydują bieżące okoliczności

O zwolnieniu od kosztów decydują bieżące okolicznościźródło: ShutterStock

Jestem prezesem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z uwagi na trudną sytuację finansową w firmie sąd zwalniał spółkę we wcześniejszych fazach postępowania z opłaty od pozwu i apelacji. Wnosząc skargę kasacyjną, dołączyliśmy wniosek o zwolnienie z opłaty od tego środka zaskarżenia i spodziewaliśmy się pozytywnego rozstrzygnięcia. Sąd apelacyjny oddalił wniosek i odrzucił skargę kasacyjną, gdyż nie została opłacona w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia dotyczącego kosztów. Czy sąd mógł oddalić wniosek dotyczący opłaty od skargi kasacyjnej, jeżeli spółka była wcześniej zwolniona od opłaty od pozwu i apelacji?

Podstawę zwolnienia spółek prawa handlowego od kosztów w postępowaniu cywilnym stanowi art. 103 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1025 ze zm.). Zgodnie z nim sąd może zwolnić z nich osobę prawną, jeżeli ta wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie. Zwolnienie może dotyczyć wszystkich kosztów związanych z postępowaniem, ale także np. tylko opłaty od pozwu, apelacji czy skargi kasacyjnej. W tym celu należy przedstawić dokumenty, które przybliżą sądowi jej sytuację finansową w momencie złożenia wniosku.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane