statystyki

O zwolnieniu od kosztów decydują bieżące okoliczności

autor: Elżbieta Pawluk vel Kiryczuk16.06.2015, 10:37; Aktualizacja: 16.06.2015, 11:08
O zwolnieniu od kosztów decydują bieżące okoliczności

O zwolnieniu od kosztów decydują bieżące okolicznościźródło: ShutterStock

Jestem prezesem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z uwagi na trudną sytuację finansową w firmie sąd zwalniał spółkę we wcześniejszych fazach postępowania z opłaty od pozwu i apelacji. Wnosząc skargę kasacyjną, dołączyliśmy wniosek o zwolnienie z opłaty od tego środka zaskarżenia i spodziewaliśmy się pozytywnego rozstrzygnięcia. Sąd apelacyjny oddalił wniosek i odrzucił skargę kasacyjną, gdyż nie została opłacona w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia dotyczącego kosztów. Czy sąd mógł oddalić wniosek dotyczący opłaty od skargi kasacyjnej, jeżeli spółka była wcześniej zwolniona od opłaty od pozwu i apelacji?

Podstawę zwolnienia spółek prawa handlowego od kosztów w postępowaniu cywilnym stanowi art. 103 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1025 ze zm.). Zgodnie z nim sąd może zwolnić z nich osobę prawną, jeżeli ta wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie. Zwolnienie może dotyczyć wszystkich kosztów związanych z postępowaniem, ale także np. tylko opłaty od pozwu, apelacji czy skargi kasacyjnej. W tym celu należy przedstawić dokumenty, które przybliżą sądowi jej sytuację finansową w momencie złożenia wniosku.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane