statystyki

Ukraina kusi inwestorów, obiecując lepszą ochronę kapitału

autor: Sergii Kochniev02.06.2015, 08:31; Aktualizacja: 02.06.2015, 08:41

Mimo trwających na Ukrainie działań militarnych państwo to reformuje system prawny, mając na celu przyciąganie kapitału, w tym zagranicznego, do tamtejszej gospodarki. Chce to uczynić, tworząc jasne i bezpieczne warunki inwestowania i prowadzenia działalności w tym państwie.

W kwietniu prezydenta Ukrainy podpisał ustawę nr 289-VIII o wprowadzeniu do niektórych aktów prawnych zmian dotyczących obrony praw inwestorów (dalej: ustawa). Nowelizuje ona ukraiński kodeks gospodarczy, kodeks gospodarczy procesowy, ustawę o papierach wartościowych i giełdzie oraz ustawę o spółkach akcyjnych.

Szczególnie interesujące z punktu widzenia zagranicznych inwestorów jest wprowadzenie do ustawodawstwa regulacji ustanawiającej prawną odpowiedzialność osób reprezentujących spółki handlowe. Zgodnie z prawem ukraińskim należą do nich: prezes i członkowie organu wykonawczego, komisji rewizyjnej, rewident spółki, a także prezes i członkowie innego organu upoważnionego do zarządzania spółką (jeżeli powołanie takiego organu jest przewidziane przez dokumenty założycielskie spółki).

Zgodnie z ustawą wskazane osoby reprezentujące spółki handlowe odpowiadają za szkody spowodowane przez nich w spółce. Bardzo ważnym aspektem tego postanowienia jest przedmiot odpowiedzialności: działania reprezentantów spółki, którzy doprowadzili do szkody. Szkoda ta według prawa ukraińskiego oprócz poniesionych strat obejmuje także przychody, które osoba mogłaby uzyskać, gdyby przedmiotowe działania nie zostały dokonane (a więc ustracone korzyści).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane