statystyki

Ryzykowna wymiana waluty w internecie

autor: PSł02.06.2015, 07:29; Aktualizacja: 02.11.2015, 19:27
konto bankowe-euro-waluty-finanse

konto bankowe, euro, waluty, finanseźródło: ShutterStock

Przepisy nie regulują warunków prowadzenia kantoru internetowego, a to przekłada się na ryzyko dla konsumentów – wskazuje rzecznik praw obywatelskich.

Tradycyjna działalność kantorowa została szczegółowo unormowana w ustawie – Prawo dewizowe z 2002 r. (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 826 ze zm.). Problem w tym, że ustawodawca nie przewidział wówczas, że tak dużą popularnością zaczną cieszyć się internetowe platformy wymiany walut. Dlatego też obowiązki nałożone na przedsiębiorców przepisami prawa dewizowego nie mogą być stosowane wobec właścicieli kantorów internetowych. To zaś oznacza, że NBP nie sprawuje nadzoru, a pracownicy e-kantorów nie muszą posiadać żadnych konkretnych kwalifikacji. Stosunki łączące firmy z klientami podlegają więc ochronie jedynie na podstawie kodeksu cywilnego. A to – zdaniem RPO – zbyt mało.

Problem dostrzega także Ministerstwo Finansów, które od 2012 r. obiecuje, że go rozwiąże. Ale dziś resort nie jest w stanie określić nawet skali wymiany walut w sieci, bo nie zna liczby internetowych kantorów.


Pozostało jeszcze 2% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane