statystyki

Klient banku nie uciekł z powodu mocnego franka do kantoru. Na razie

autor: Marek Chądzyński, Małgorzata Kwiatkowska13.04.2015, 07:34; Aktualizacja: 13.04.2015, 09:52
frank szwajcarski

Bardzo gwałtowne styczniowe umocnienie franka zwiększyło zainteresowanie ofertą kantorów online.źródło: ShutterStock

Umocnienie franka napędziło nieco większy ruch w kantorach internetowych. Ale trudno mówić o lawinie nowych użytkowników. Na razie bankowcy nie mają wielkich powodów do zmartwienia, lecz sytuacja może się zmienić.

Bardzo gwałtowne styczniowe umocnienie franka zwiększyło zainteresowanie ofertą kantorów online. To opinia Łukasza Olka, członka zarządu spółki Currency One, która zarządza serwisami InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl. Firma kontroluje za ich pośrednictwem znaczną część internetowego rynku wymiany walut. – W ciągu trzech miesięcy przybyło nam ponad 10 tys. nowych klientów i w sumie mamy ich już ponad 300 tys. – mówi.

Kantory działające w internecie to najpopularniejsza forma pozyskiwania walut do spłaty kredytów, dzięki której klient unika kosztów związanych ze spreadem, czyli różnicą w kursie kupna i sprzedaży, stosowanym przez banki.

O większej liczbie użytkowników mówi też Andrzej Sałuda z KantorOnline.pl. Widać to było zwłaszcza w przypadku frankowiczów. W I kw. liczba kupujących zwiększyła się o 14 proc. – To 5–7 proc. powyżej średniego kwartalnego wzrostu, co również przełożyło się na wzrost obrotów w tej walucie. Niewątpliwie to efekt ostrego umocnienia franka po decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego w styczniu. Osoby posiadające kredytowe zobowiązania w tej walucie zaczęły poszukiwać dodatkowych źródeł oszczędności w spłacie kredytów – wyjaśnia Sałuda.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane