statystyki

Kolorowa rewolucja w znakach towarowych

autor: Krzysztof Tomaszewski02.06.2015, 09:16; Aktualizacja: 02.06.2015, 09:42
znak towarowy

Urząd Patentowy RP stosuje nowe zasady ochrony znaków czarno-białychźródło: ShutterStock

Nowe zasady oznaczają, że dla wielu przedsiębiorców zwiększą się koszty ochrony ich marek - twierdzi Marta Koremba

Przedsiębiorcy rejestrują własne znaki towarowe, żeby wyróżnić na rynku oferowane przez siebie towary lub usługi, a także chronić je przed nieuczciwą konkurencją. O czym muszą obecnie pamiętać ci, którzy już posiadają znaki towarowe lub zamierzają zarejestrować nowe?

Przede wszystkim powinni zdawać sobie sprawę z tego, że Urząd Patentowy RP stosuje nowe zasady ochrony znaków czarno-białych. Obowiązują one od 15 kwietnia 2014 r. Okazuje się jednak, że bardzo wielu przedsiębiorców nadal nie jest tego świadomych. A zmiany, które nastąpiły, są niezwykle istotne. Otóż przed wspomnianą datą przyjmowano, że zarejestrowanie znaku w kolorach czarno-białych lub w odcieniach szarości domyślnie chroni wszystkie możliwe kombinacje kolorystyczne, czyli np. zielone, brązowe czy czerwone. W praktyce większość przedsiębiorców decydowało się na rejestrację znaku czarno-białego, uznając, że uzyskują wyłączność używania go również w innych barwach. Jeżeli ktoś inny używał tego samego znaku, tylko w innym kolorze, to wspomniany przedsiębiorca mógł skutecznie wystąpić przeciwko niemu na drogę prawną.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane