statystyki

Kolorowa rewolucja w znakach towarowych

autor: Krzysztof Tomaszewski02.06.2015, 09:16; Aktualizacja: 02.06.2015, 09:42
znak towarowy

Urząd Patentowy RP stosuje nowe zasady ochrony znaków czarno-białychźródło: ShutterStock

Nowe zasady oznaczają, że dla wielu przedsiębiorców zwiększą się koszty ochrony ich marek - twierdzi Marta Koremba

Przedsiębiorcy rejestrują własne znaki towarowe, żeby wyróżnić na rynku oferowane przez siebie towary lub usługi, a także chronić je przed nieuczciwą konkurencją. O czym muszą obecnie pamiętać ci, którzy już posiadają znaki towarowe lub zamierzają zarejestrować nowe?

Przede wszystkim powinni zdawać sobie sprawę z tego, że Urząd Patentowy RP stosuje nowe zasady ochrony znaków czarno-białych. Obowiązują one od 15 kwietnia 2014 r. Okazuje się jednak, że bardzo wielu przedsiębiorców nadal nie jest tego świadomych. A zmiany, które nastąpiły, są niezwykle istotne. Otóż przed wspomnianą datą przyjmowano, że zarejestrowanie znaku w kolorach czarno-białych lub w odcieniach szarości domyślnie chroni wszystkie możliwe kombinacje kolorystyczne, czyli np. zielone, brązowe czy czerwone. W praktyce większość przedsiębiorców decydowało się na rejestrację znaku czarno-białego, uznając, że uzyskują wyłączność używania go również w innych barwach. Jeżeli ktoś inny używał tego samego znaku, tylko w innym kolorze, to wspomniany przedsiębiorca mógł skutecznie wystąpić przeciwko niemu na drogę prawną.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane