Cross marketing, to narzędzie, które pozwala zoptymalizować budżet, zwielokrotnić kanały komunikacji i przynieść korzyści każdemu z partnerów. Polskie marki coraz chętniej otwierają się na taką współpracę, gdyż przy dobrej realizacji strategii cross marketingowej projekt przynosi obopólne korzyści.

Cross marketing na polskim rynku widoczny jest niemal w każdej branży. Doskonale widać to na przykładzie telekomunikacji gdzie wspólne projekty marketingowe prowadzą telekomy i producenci telefonów czy modemów. Często też dilerzy samochodów oferują nam bezpośrednio usługi firm motoryzacyjnych, tuningowych etc. etc. Jednak tego typu branże są skazane na taką współpracę, gdyż często sprzedają wspólnie swoje produkty, lub jak w przypadku marek spożywczych należą do tego samego holdingu.

Ciekawym przykładem kampanii opartej o cross marketing jest kampania marki Bosch i Cif „Zawsze piękne zakończenie”. To wyjątkowy przypadek, gdyż dwie marki podjęły ze sobą współpracę tylko na terenie Polski, pomimo że nigdzie indziej w ramach struktur korporacyjnych nie realizowały wspólnych projektów.

Polskie marki coraz chętniej otwierają się na taką współpracę, gdyż przy dobrej realizacji strategii cross marketingowej projekt przynosi obopólne korzyści. Takie działanie musi być oparte o zaufanie i przynosi zwrot z inwestycji i lepszą promocję.

Jednym z przykładów ciekawej kampanii opartej o ideę crossmarketingu jest Akademia Smaku (1 edycja pod szyldem marki Siemens, druga pod szyldem marki Bosch). Pierwotny pomysł to organizacja jednorazowego eventu dla miłośników kulinariów. Przerodził się on w duży wieloaspektowy projekt, który dotarł do szerokiego grona odbiorców. Ważną kwestią było dobranie partnerów, niestanowiących dla siebie konkurencji a wręcz przeciwnie - idealne się uzupełniających. Idąc tym tropem głównymi partnerami projektu zostali: sieć Delikatesów Alma – oferując szeroką gamę produktów spożywczych i woda Jurajska – uniwersalny dodatek do każdego posiłku. Jak informują twórcy kampanii zaangażowano także partnerów technicznych do poszczególnych warsztatów, np. Nikon czy Fiskars. Siemens dostarczał sprzęt AGD.

Co ciekawe, analogiczne rozwiązania można zastosować w sektorze MŚP. Jeśli firma ma pomysł na projekt a nie dysponuje wystarczającym budżetem to warto poszukać partnerów, którzy nie mają oferty konkurencyjnej lecz komplementarną wobec danego produktu i połączyć siły.

Przykłady takie można mnożyć:
-współpraca biura podroży z lokalnym hostelem czy gospodarstwem agroturystycznym
-współpraca niewielkiego sklepu z odzieżą z marką produkującą odzież z sektora MŚP
-współpraca restauracji z lokalnym kinem,
-współpraca sklepu spożywczego z lokalnym producentem wędlin, itd. itd.Ostatnio ciekawym przykładem wspólnych inicjatyw marketingowych na mała skalę, są darmowe gazetki poszczególnych producentów i sprzedawców w danym regionie. Zamiast płacić bezpośrednio wydawcom lokalnych czasopism za reklamę, drukują wspólnie mini broszury i wspomagają się na lokalnym rynku.

Komentarz

Korzyści z cross marketingu

Tomasz Michalik, Business Development Director, INSIGNIA

Pierwszą z korzyści cross-marketingu jest zwielokrotnienie budżetu na kampanię - połączenie sił kilku partnerów prowadzi do optymalizacji budżetu projektu. Dzięki działaniom crossmarketingowym firma może zwiększyć swój budżet ponad 2-krotnie, poszerzając tym samym zasięg i efektywność.

Kolejny powód to barter - każdy z partnerów wnosi do projektu, nie tylko finanse, ale także działania barterowe w postaci swoich kanałów komunikacji czy mediów. Bez cross marketingu zasięg kampanii byłby zdecydowanie mniejszy.

Na koniec wizerunek - marka może rekomendować i promować markę w swoim segmencie rynku - np. nr 1 wspiera w danym segmencie rynku nr 1 w innym segmencie.
Przykład - kampania CIF i BOSCH - "zawsze piękne zakończenie, eksperci od nowoczesnych powierzchni". BOSCH jako czołowy producent sprzętu AGD, zarekomendował CIF - lidera ekspert od czyszczenia powierzchni. Dzięki temu Bosch dołączył do bardzo silnej kampanii telewizyjnej i zyskał silny kanał dotarcia, którego nie planował w budżecie. Obie marki zyskały na tym wizerunkowo, nie stanowiąc dla siebie konkurencji. To wyjątkowy przypadek, gdyż te dwie marki podjęły ze sobą współpracę tylko na terenie Polski, nigdzie indziej w ramach struktur korporacyjnych nie realizowały wspólnych projektów.

Źródło: własne, mat. prasowe

Oprac. TJ