statystyki

Adidas pozywa projektanta mody. Sąd rozstrzygnie, czy cztery paski to podróbka

autor: Patryk Słowik15.04.2015, 07:37; Aktualizacja: 15.04.2015, 08:04
Jak wiadomo, wyróżnikiem produktów Adidasa są trzy paski.

Jak wiadomo, wyróżnikiem produktów Adidasa są trzy paski.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Guenter Schiffmann

Firma odzieżowa Adidas pozwała projektanta mody Marca Jacobsa. Chodzi o jego nową kolekcję, którą oparł na motywie czterech pasków po bokach ubrań i w kolorach kontrastujących z resztą stroju.

Jak wiadomo, wyróżnikiem produktów Adidasa są trzy paski. Firma – jak wynika z rejestrów – uprawniona jest niemal na całym świecie do graficznych znaków towarowych składających się z „trzech poprzecznych i równoległych pasków o równej szerokości, umieszczanych bocznie na odzieży sportowej i rekreacyjnej, których barwa kontrastuje z podstawową barwą tej odzieży”. Co jednak, jeśli paski są dwa albo cztery?

Prawnicy Adidasa twierdzą, że projektant chce wprowadzić konsumentów w błąd. Uważają, że klienci, kupując ubranie u Jacobsa, mogą myśleć, że nabywają produkt Adidasa bądź wyprodukowany we współpracy z niemieckim gigantem. Tym bardziej że w ostatnich latach koncern nasilił współpracę z tuzami rynku modowego.

Jeżeli sąd federalny w Oregonie (tam wpłynął pozew) uzna, że rzeczywiście podobieństwo jest łudzące, a kupujący mogą uważać, że nabywają ubrania powiązane z Adidasem – może się okazać, że Marc Jacobs będzie musiał wycofać kolekcję oraz wypłacić wielomilionowe odszkodowanie.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane