statystyki

Adidas pozywa projektanta mody. Sąd rozstrzygnie, czy cztery paski to podróbka

autor: Patryk Słowik15.04.2015, 07:37; Aktualizacja: 15.04.2015, 08:04
Jak wiadomo, wyróżnikiem produktów Adidasa są trzy paski.

Jak wiadomo, wyróżnikiem produktów Adidasa są trzy paski.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Guenter Schiffmann

Firma odzieżowa Adidas pozwała projektanta mody Marca Jacobsa. Chodzi o jego nową kolekcję, którą oparł na motywie czterech pasków po bokach ubrań i w kolorach kontrastujących z resztą stroju.

Jak wiadomo, wyróżnikiem produktów Adidasa są trzy paski. Firma – jak wynika z rejestrów – uprawniona jest niemal na całym świecie do graficznych znaków towarowych składających się z „trzech poprzecznych i równoległych pasków o równej szerokości, umieszczanych bocznie na odzieży sportowej i rekreacyjnej, których barwa kontrastuje z podstawową barwą tej odzieży”. Co jednak, jeśli paski są dwa albo cztery?

Prawnicy Adidasa twierdzą, że projektant chce wprowadzić konsumentów w błąd. Uważają, że klienci, kupując ubranie u Jacobsa, mogą myśleć, że nabywają produkt Adidasa bądź wyprodukowany we współpracy z niemieckim gigantem. Tym bardziej że w ostatnich latach koncern nasilił współpracę z tuzami rynku modowego.

Jeżeli sąd federalny w Oregonie (tam wpłynął pozew) uzna, że rzeczywiście podobieństwo jest łudzące, a kupujący mogą uważać, że nabywają ubrania powiązane z Adidasem – może się okazać, że Marc Jacobs będzie musiał wycofać kolekcję oraz wypłacić wielomilionowe odszkodowanie.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane