statystyki

Więcej upadłości mimo poprawy w gospodarce

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto01.04.2015, 07:34; Aktualizacja: 01.04.2015, 08:09
Przedsiębiorstwa w kłopotach

Przedsiębiorstwa w kłopotachźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Problemy w handlu ze Wschodem zaszkodziły głównie transportowcom

W I kw. 2015 r. sądy ogłosiły upadłość 184 firm. To o 3 proc. więcej niż przed rokiem. Tym samym nastąpiło odwrócenie ubiegłorocznego trendu spadkowego – wynika z zestawienia sporządzonego przez Coface, firmę zajmującą się ubezpieczeniem należności. Za ten wynik odpowiada przede wszystkim transport – w tej branży liczba bankructw wzrosła aż o 86 proc. – sądy ogłosiły upadłość 13 przedsiębiorstw. Branża mówi jednak o zniknięciu z rynku nawet kilkuset. – Mali przedsiębiorcy prowadzący firmy rodzinne, którzy dominują na tym rynku, likwidują działalność po cichu – komentuje Maciej Wroński, prezes Stowarzyszenia TLP – Transport i Logistyka Polska.

Według Coface to bezpośredni skutek wyhamowania wymiany handlowej z Ukrainą i Rosją. Z danych o handlu zagranicznym za ubiegły rok wynika bowiem, że eksport na Wschód się załamał. Sprzedaż do Rosji była warta o 1,2 mld euro mniej niż w 2013 r., na Ukrainę – o 1,1 mld euro mniej. Oznacza to spadki o 24–27 proc. w skali roku. Z tego powodu wzrosła konkurencja w zakresie przewozów na innych kierunkach, a to z kolei przełożyło się na stawki usług. W przypadku Turcji spadły one nawet o kilkaset euro na jednym przewozie.

– To przekłada się na rentowność w branży, która dziś oscyluje wokół 2 proc. Przepisy w zakresie MiLoG, czyli o płacy minimalnej w Niemczech, spowodują wzrost kosztów z tytułu działalności o 9 proc. Należy więc oczekiwać kolejnych upadłości na tym rynku – uważa Wroński.

Szczególnie że firmom przyjdzie się jeszcze zmierzyć z pozwami od pracowników domagających się odszkodowań w związku z wydanym w 2014 r. przez Sąd Najwyższy orzeczeniem w sprawie ryczałtów za noclegi. Zgodnie z nim należy się ono wszystkim pracownikom w delegacji, także tym, którzy nocują podczas podróży w dostosowanej do tego celu kabinie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane