statystyki

Więcej upadłości mimo poprawy w gospodarce

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto01.04.2015, 07:34; Aktualizacja: 01.04.2015, 08:09
Przedsiębiorstwa w kłopotach

Przedsiębiorstwa w kłopotachźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Problemy w handlu ze Wschodem zaszkodziły głównie transportowcom

W I kw. 2015 r. sądy ogłosiły upadłość 184 firm. To o 3 proc. więcej niż przed rokiem. Tym samym nastąpiło odwrócenie ubiegłorocznego trendu spadkowego – wynika z zestawienia sporządzonego przez Coface, firmę zajmującą się ubezpieczeniem należności. Za ten wynik odpowiada przede wszystkim transport – w tej branży liczba bankructw wzrosła aż o 86 proc. – sądy ogłosiły upadłość 13 przedsiębiorstw. Branża mówi jednak o zniknięciu z rynku nawet kilkuset. – Mali przedsiębiorcy prowadzący firmy rodzinne, którzy dominują na tym rynku, likwidują działalność po cichu – komentuje Maciej Wroński, prezes Stowarzyszenia TLP – Transport i Logistyka Polska.

Według Coface to bezpośredni skutek wyhamowania wymiany handlowej z Ukrainą i Rosją. Z danych o handlu zagranicznym za ubiegły rok wynika bowiem, że eksport na Wschód się załamał. Sprzedaż do Rosji była warta o 1,2 mld euro mniej niż w 2013 r., na Ukrainę – o 1,1 mld euro mniej. Oznacza to spadki o 24–27 proc. w skali roku. Z tego powodu wzrosła konkurencja w zakresie przewozów na innych kierunkach, a to z kolei przełożyło się na stawki usług. W przypadku Turcji spadły one nawet o kilkaset euro na jednym przewozie.

– To przekłada się na rentowność w branży, która dziś oscyluje wokół 2 proc. Przepisy w zakresie MiLoG, czyli o płacy minimalnej w Niemczech, spowodują wzrost kosztów z tytułu działalności o 9 proc. Należy więc oczekiwać kolejnych upadłości na tym rynku – uważa Wroński.

Szczególnie że firmom przyjdzie się jeszcze zmierzyć z pozwami od pracowników domagających się odszkodowań w związku z wydanym w 2014 r. przez Sąd Najwyższy orzeczeniem w sprawie ryczałtów za noclegi. Zgodnie z nim należy się ono wszystkim pracownikom w delegacji, także tym, którzy nocują podczas podróży w dostosowanej do tego celu kabinie.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane