Wartość światowego rynku usług teleinformatycznych cały czas rośnie. W tym roku zbliży się do 4 bilionów dolarów. Najszybciej rosnącym segmentem tej branży będzie oprogramowanie dla przedsiębiorstw
Według najnowszych danych Gartnera, międzynarodowego ośrodka badań branży nowych technologii, globalne wydatki na IT sięgną w 2015 r. 3,83 bln dol. To wzrost o 2,4 proc. rok do roku. Jak oceniają eksperci, branża IT rozwijać się będzie głównie dzięki bankowości mobilnej. Najszybciej rosnącym, w tempie 5,5 proc., segmentem rynku będzie oprogramowanie dla firm. Światowe wydatki na ten cel mają wynieść 335 mld dol.
Reklama
W Polsce rynek IT w 2015 r. ma być wart prawie 12 mld dol., to ok. 8 proc. więcej niż przed rokiem. Dynamicznie rośnie także eksport polskich firm informatycznych. Według NBP w trzech kwartałach 2014 r. wyniósł on prawie 850 mln dol.

Reklama
Analitycy zwracają uwagę na to, że zwiększa się zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania IT w sektorze przedsiębiorstw obsługujących dużą liczbę klientów, np. instytucji finansowych. Szczególnie banki starają się sprostać oczekiwaniom właścicieli kont rezygnujących z tradycyjnych transakcji na rzecz bankowości mobilnej.
Zdaniem Pawła Piwowara, wiceprezesa zarządu Asseco, Polska zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem tempa wzrostu dochodów ze sprzedaży mobilnej. Wyprzedzamy takie kraje, jak Niemcy, Francja, Hiszpania czy Włochy. Szacuje się, że w ciągu ostatniego roku liczba transakcji m-commerce w samej Europie, a także dochody z tego tytułu wzrosły o ponad 60 proc.
– W czołówce najszybciej rozwijających się firm w Polsce pod kątem wykorzystania technologii mobilnych są przedsiębiorstwa z sektora finansowego, telekomunikacji, handlu, a także turystycznego – ocenia Piwowar. Dodaje, że Asseco wiele obiecuje sobie także po rynku dostawców energii, gdzie spółki nie są jeszcze przygotowane do komunikowania się ze swoimi klientami za pomocą aplikacji mobilnych. A jego zdaniem jest to konieczne, jeśli chcą pozyskać nowych i utrzymać dotychczasowych klientów.
Piotr Budzinowski, dyrektor Business Unit Product Management ERP w Comarchu, podkreśla, że jeśli chodzi o mobilność i bezpieczeństwo systemów IT, to 2014 był dla spółki rokiem bardzo dużych wzrostów. – W przypadku aplikacji mobilnych instalowanych w chmurze to są kilkudziesięcioprocentowe wzrosty sprzedaży i prawie 100-proc. zwiększenie liczby klientów. Obecnie z tego typu rozwiązań korzysta ponad 110 tys. osób – ujawnia Budzinowski.
Z kolei zdaniem Tomasza Niebylskiego, dyrektora działu wsparcia sprzedaży w SAP, klienci w 2015 r. będą oczekiwać od firm IT przede wszystkim uproszczenia działania systemów. – Mobilność to nie tylko możliwość korzystania z aplikacji w dowolnym czasie i miejscu. To przede wszystkim ułatwienie wykorzystania umieszczonych w nich danych i treści – tłumaczy Niebylski. Dodaje, że wynika to choćby z niewielkich ekranów smartfonów czy tabletów, ale też z oczekiwania, że obsługa aplikacji nie będzie wymagała ukończenia dodatkowych szkoleń. – W tym zakresie aplikacje mobilne wykorzystywane przez firmy muszą spełniać takie same standardy jak inne używane przez nas w życiu prywatnym – podsumowuje Niebylski.
O najważniejsze trendy, jeśli chodzi o inwestycje IT, zapytano też ponad sto osób decydujących o tym obszarze w średnich i dużych polskich przedsiębiorstwach. W styczniowym badaniu IT okiem CIO przeprowadzonym przez Integrated Solutions (firmę należącą do Orange Polska) wzięli udział przedstawiciele sektora finansów, usług i administracji publicznej. Potwierdzili oni, że rok 2015 zdominują produkty i usługi związane z mobilnością. Rozwiązania mobilne wybrało 67 proc. z nich. Na liście tegorocznych inwestycji znalazło się również bezpieczeństwo, na które wskazało niewiele mniej, bo 64 proc. badanych.