statystyki

Solska: Dziki a sprawa polska - tu chodzi nie tylko o politykę

autor: Joanna Solska09.02.2015, 07:41; Aktualizacja: 09.02.2015, 09:00
Joanna Solska

Joanna Solskaźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojciech Górski

Głównym powodem zmartwień ministra Marka Sawickiego są od roku dziki. Dwa dziki zarażone afrykańskim pomorem świń, znalezione tuż przy białoruskiej granicy, stały się pretekstem dla Rosjan do nałożenia embarga na polską wieprzowinę. Od nich rozpoczęła się wojna handlowa z całą Unią.

 Teraz jednak jedność Wspólnoty jest zagrożona. Francja, Niemcy, Dania czy Węgry rozmawiają z Rosjanami na temat ponownego otwarcia rosyjskiego rynku dla żywności, ale tylko własnej. Embargo na naszą ma potrwać jeszcze co najmniej trzy lata. Polscy rolnicy, łącznie z liderami PSL, skłonni są obarczać winą za ten stan rzeczy kolegę koalicjanta, czyli nieludową część rządu. Bo nadmiernie angażuje się po stronie Ukrainy.

Politycznie więc embargo rosyjskie wytłumaczyć jest łatwo. Jakbyśmy w sprawie Ukrainy byli bardziej powściągliwi, polscy rolnicy i przetwórcy żywności nadal mogliby bogacić się na handlu z Rosją. Minister rolnictwa nie miałby pod domem protestujących rolników. Marek Sawicki i rolnicy, boleśnie uderzeni po kieszeni przez embargo, zdają się jednak nie dostrzegać winy po własnej stronie. Nadal popełniają grzech zaniechania, który może zakończyć się fatalnie. Fiaskiem dynamicznie rosnącego eksportu żywności. Z powodu dzików właśnie.

W Kościerzynie na Pomorzu dzikami zajęła się prokuratura. Sprawa jest poważna, ponieważ u kilku osób w tej miejscowości wykryto włośnicę, którą zapewne zaraziły się, spożywając mięso i wędliny z dziczyzny. Zarażonych tą ciężką chorobą pasożytniczą, atakującą mięśnie, a mogącą zakończyć się nawet śmiercią, może być na Pomorzu nawet kilkadziesiąt osób. Od kogoś włośnicą zarazić się nie można, sposób jest tylko jeden – zjedzenie niebadanego mięsa dzika.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Babciu Solska(2015-02-10 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    swoje wnuki ładuj w bambuko. PO-lska rządzona przez Ryżą mafie, ponosi skutki propagandowego embarga, jakie Jewropa nałożyła na Putina.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane