statystyki

Nie będzie strajku w Poczcie Polskiej. Jest nowy układ zbiorowy

autor: Piotr Dziubak29.01.2015, 07:51; Aktualizacja: 29.01.2015, 10:28
poczta polska -skrzynka pocztowa-2

Zarząd PP zaproponował, aby zmienić system wynagradzania i premiowania pracowników.źródło: ShutterStock

Odsuwa się widmo strajku w spółce. Związkowcy wynegocjowali nowy układ zbiorowy. Dziś poznają plany restrukturyzacji

Jak ustaliliśmy, w poniedziałek uczestniczący w negocjacjach przedstawiciele 64 organizacji związkowych porozumieli się z zarządem Poczty Polskiej w sprawie projektu nowego układu zbiorowego pracy. Tym samym rozpoczęła się formalna procedura potwierdzania układu przez organizacje związkowe.

– Oznacza to, że zarządy związków otrzymają od swoich przedstawicieli biorących udział w rokowaniach treść dokumentu i podejmą stosowne uchwały. Dopiero wtedy trafi on do rejestracji do Państwowej Inspekcji Pracy – tłumaczy Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej. Dodaje, że zespoły negocjacyjne parafowały też nowy regulamin premiowania pracowników. Nie chce jednak zdradzić szczegółów porozumienia.

– Co do kształtu przyszłego systemu wynagradzania, nie chcielibyśmy komentować jego założeń do czasu złożenia finalnych podpisów. W trakcie rokowań strony uwzględniły priorytetowe kwestie zarówno przedstawiane przez związki zawodowe, jak i pracodawcę – mówi enigmatycznie Baranowski.

Przypomnijmy, że zarząd PP zaproponował, aby zmienić system wynagradzania i premiowania pracowników. W skrócie, spółka chciała zlikwidować większość dodatków do płacy. Dotychczasowe składowe pensji (przynajmniej niektóre) miały się stać integralną częścią wynagrodzenia. Premie mieli otrzymywać tylko ci, którzy zrealizują zadania i plany sprzedaży. Planom zarządu PP sprzeciwiło się 50 z 70 działających w PP związków zawodowych, w tym „Solidarność”, druga co do wielkości organizacja reprezentująca 13,5 tys. pracowników. Ten związek z ostatnim dniem 2014 r. postanowił, że wchodzi z pracodawcą w spór zbiorowy. Jednak mimo protestów większość organizacji przystąpiła do rozmów w sprawie zmiany układu.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ted(2015-01-29 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    64 organizacje związkowe! To chore.Zredukować do dwóch,będzie mniej nierobów związkowych. Czas zmienić ustawę o związkach zawodowych ,zanim te zniszczą gospodarkę i Państwo!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane