statystyki

Nie będzie strajku w Poczcie Polskiej. Jest nowy układ zbiorowy

autor: Piotr Dziubak29.01.2015, 07:51; Aktualizacja: 29.01.2015, 10:28
poczta polska -skrzynka pocztowa-2

Zarząd PP zaproponował, aby zmienić system wynagradzania i premiowania pracowników.źródło: ShutterStock

Odsuwa się widmo strajku w spółce. Związkowcy wynegocjowali nowy układ zbiorowy. Dziś poznają plany restrukturyzacji

Jak ustaliliśmy, w poniedziałek uczestniczący w negocjacjach przedstawiciele 64 organizacji związkowych porozumieli się z zarządem Poczty Polskiej w sprawie projektu nowego układu zbiorowego pracy. Tym samym rozpoczęła się formalna procedura potwierdzania układu przez organizacje związkowe.

– Oznacza to, że zarządy związków otrzymają od swoich przedstawicieli biorących udział w rokowaniach treść dokumentu i podejmą stosowne uchwały. Dopiero wtedy trafi on do rejestracji do Państwowej Inspekcji Pracy – tłumaczy Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej. Dodaje, że zespoły negocjacyjne parafowały też nowy regulamin premiowania pracowników. Nie chce jednak zdradzić szczegółów porozumienia.

– Co do kształtu przyszłego systemu wynagradzania, nie chcielibyśmy komentować jego założeń do czasu złożenia finalnych podpisów. W trakcie rokowań strony uwzględniły priorytetowe kwestie zarówno przedstawiane przez związki zawodowe, jak i pracodawcę – mówi enigmatycznie Baranowski.

Przypomnijmy, że zarząd PP zaproponował, aby zmienić system wynagradzania i premiowania pracowników. W skrócie, spółka chciała zlikwidować większość dodatków do płacy. Dotychczasowe składowe pensji (przynajmniej niektóre) miały się stać integralną częścią wynagrodzenia. Premie mieli otrzymywać tylko ci, którzy zrealizują zadania i plany sprzedaży. Planom zarządu PP sprzeciwiło się 50 z 70 działających w PP związków zawodowych, w tym „Solidarność”, druga co do wielkości organizacja reprezentująca 13,5 tys. pracowników. Ten związek z ostatnim dniem 2014 r. postanowił, że wchodzi z pracodawcą w spór zbiorowy. Jednak mimo protestów większość organizacji przystąpiła do rozmów w sprawie zmiany układu.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ted(2015-01-29 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    64 organizacje związkowe! To chore.Zredukować do dwóch,będzie mniej nierobów związkowych. Czas zmienić ustawę o związkach zawodowych ,zanim te zniszczą gospodarkę i Państwo!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane