statystyki

Arabia Saudyjska: Gra o tron. Z czarnego złota

autor: Bartłomiej Niedziński12.01.2015, 07:21; Aktualizacja: 12.01.2015, 07:21
Spadek cen może oznaczać mniejsze świadczenia socjalne w Arabii Saudyjskiej

Spadek cen może oznaczać mniejsze świadczenia socjalne w Arabii Saudyjskiejźródło: Wikimedia Commons

Gdy 90-letni król Arabii Saudyjskiej podupada na zdrowiu, analitycy zaczynają się zastanawiać, na ile spokojna będzie ewentualna sukcesja na tronie w Rijadzie. I w jaki sposób odbije się na cenach ropy naftowej

Abdullah został przyjęty do szpitala na skutek infekcji płuc, na tyle poważnej, że przez jakiś czas jego oddychanie było wspomagane. Zabieg tracheotomii zakończył się sukcesem i król wraca do zdrowia – taka jest przynajmniej wersja oficjalna. Nieoficjalnie jednak mówi się, że zdrowie Abdullaha jest coraz słabsze, pogarszane przez nadwagę i nałogowe palenie.

To oznacza, że lada dzień przed rodziną królewską może stanąć kwestia sukcesji. Dotychczas władza w monarchii była przekazywana kolejnym synom pierwszego króla Abdulaziza, który łącznie miał ich 44. Najmłodszy potomek zmarłego w 1953 r. monarchy ma dzisiaj jednak 69 lat, w związku z czym w Rijadzie coraz częściej słychać głosy, że pałeczkę powinno przejąć młodsze pokolenie. Nie będzie to jednak takie proste, więc analitycy rynku ropy naftowej, oprócz statystyk światowej produkcji i popytu, śledzą jeszcze jedną zmienną, a mianowicie przepychanki na dworze Saudów.

Oficjalnie następcą Abdullaha jest 78-letni książę Salman, który jednak według niektórych doniesień nie jest już w pełni sił umysłowych – cierpi bowiem na demencję. Coraz starsi przyrodni bracia oznaczają jednak dla kraju perspektywę serii krótkich rządów sprawowanych przez starców z podupadłym zdrowiem. Król Abdullah zdaje się to doskonale rozumieć i na początku 2014 r. mianował na zastępcę następcy tronu księcia Mukrina, najmłodszego z synów Abdulaziza, z pominięciem nieformalnego protokołu. Wiele osób odczytało to jako sygnał, że następni w kolejce będą już wnukowie króla założyciela.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane