Marynarka wojenna Indii wybrała S-70B Seahawk® jako morski śmigłowiec wielozadaniowy.
Spółka Sikorsky Aircraft Corp., należąca do koncernu UTC, podaje, że na początku bieżącego roku rozpoczną się negocjacje w sprawie zakupu 16 śmigłowców S-70B Seahawk® przez mocarstwo znad Gangesu – z możliwością dokupienia kolejnych ośmiu, wraz z pełnym wsparciem logistycznym i programem szkoleniowym.
– Wybór śmigłowca S-70B przez Indie stanowi strategiczne zwycięstwo firmy Sikorsky na ważnych rynkach wschodzących i dobrze rokuje nam na przyszłość – tłumaczy Mick Maurer, prezes Sikorsky Aircraft.
Śmigłowiec S-70B zaoferowany indyjskiej marynarce zostanie wyposażony w awionikę oraz oparte na otwartej architekturze elastyczne systemy zarządzania uzbrojeniem, które łączą w sobie nowoczesny sonar, radar poszukiwawczy z polem obserwacji 360 stopni, rakiety powietrze-ziemia i torpedy do obrony przeciwpodwodnej. Maszyny te ułatwią również wykonywanie morskich zadań niebojowych, takich jak operacje ratunkowe i poszukiwawcze, przenoszenie ładunków zewnętrznych, obserwacje i ewakuacja poszkodowanych.
Najnowocześniejszą wersję Black Hawka w wersji międzynarodowej, czyli S-70i Black Hawk, produkują Zakłady PZL Mielec, które są częścią Sikorsky Aircraft Corp. To u nas integrowane są najważniejsze elementy napędu i awioniki. Spółka odpowiedzialna jest za rozruch, pierwszy start, procedurę oblatywania i testów S-70i. Do budowy powstających w PZL Mielec struktur śmigłowca włączonych zostało 50 krajowych partnerów, a dzięki tej produkcji powstało 800 miejsc pracy. Od uruchomienia linii produkcyjnej w 2009 r. Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu wyprodukowały 35 śmigłowców tego typu. Sprzedano je do Kolumbii, Meksyku, Arabii Saudyjskiej i Brunei.
Zamówienie indyjskie to kolejny kontrakt zawarty przez firmę Sikorsky w ostatnich miesiącach. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i Sikorsky podpisały kontrakt na dostarczenie 6 maszyn typu S-92 i dwóch symulatorów szkoleniowych dla US Marine Corps. Armia oraz marynarka wojenna USA ogłosiły zakup od Sikorsky 102 śmigłowców. Z kolei w Australii rozpoczęły się już dostawy 24 wielozadaniowych śmigłowców dla lotnictwa morskiego.
Amerykański koncern liczy też na zamówienie od polskiej armii. Jak podał MON, w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla naszego wojska złożono trzy oferty. Obok firmy Sikorsky i należących do niej PZL Mielec w szranki staną zakłady PZL Świdnik, należące do włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland i konsorcjum zawiązane przez Airbus Helicopters. W Ministerstwie Gospodarki rozpoczyna pracę zespół do zbadania ofert oraz przeprowadzenia negocjacji w celu zawarcia umowy. Planuje się, że nastąpi to w drugiej połowie 2015 r.