statystyki

Paliwa: Czekają nas kolejne obniżki cen. Za litr benzyny zapłacimy nawet poniżej 4,5 zł

autor: Bartłomiej Mayer01.12.2014, 07:25; Aktualizacja: 01.12.2014, 09:03
Niskim cenom na stacjach zagraża za silny wobec złotego dolar

Niskim cenom na stacjach zagraża za silny wobec złotego dolarźródło: ShutterStock

Czekają nas kolejne obniżki cen. Wiosną za litr benzyny zapłacimy nawet poniżej 4,5 zł – uważają eksperci. Bo spada cena ropy

Pod koniec zeszłego tygodnia na krajowych stacjach benzynowych litr oleju napędowego kosztował przeciętnie 4,89 zł, zaś 95-oktanowej benzyny 4,94 zł – wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Paliw Płynnych. To oznacza, że w ciągu tygodnia ceny obu gatunków paliw obniżyły się średnio o 5 gr na litrze. Z podobnymi spadkami mieliśmy zresztą do czynienia także w poprzedzającym tygodniu. Pomiędzy 14 a 21 listopada litr oleju napędowego potaniał o 5 gr, zaś najpopularniejszej benzyny – o 6 gr. Z taką tendencją mamy do czynienia już od początku lipca. Jak wyliczają specjaliści z Biura Maklerskiego Reflex, obecna średnia detaliczna cena oleju napędowego jest nie tylko najniższa w tym roku, ale również najniższa od połowy 2011 r. Co jeszcze ważniejsze, nadal na horyzoncie nie ma sygnałów, które świadczyłyby o tym, by paliwa miały zacząć drożeć. Przeciwnie – przed zbliżającymi się świętami, jak zgodnie twierdzą eksperci, na stacjach będziemy płacić jeszcze mniej niż teraz.

– Na naszym rynku wciąż jest potencjał do dalszych obniżek cen detalicznych – uważa Jakub Bogucki, analityk branży paliwowej z portalu E-petrol. Przyczyniły się do tego rzecz jasna czwartkowe decyzje państw członkowskich OPEC, które postanowiły, wbrew postulatom Rosji (która nie należy do kartelu), nie obniżać poziomu wydobycia. W dalszym ciągu 12 państw OPEC pozyskiwać więc będzie łącznie 30 mln baryłek surowca na dobę. – W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia wciąż z wysoką podażą surowca. Ropy będzie pod dostatkiem, co oznacza, że spadki cen na światowych giełdach surowcowych będą kontynuowane – wyjaśnia Bogucki. W jego opinii przełoży się to także na rynek paliw w Polsce.

Błyskawicznie na decyzje kartelu zareagowały już polskie koncerny – Orlen i Grupa Lotos. W ciągu jednego dnia radykalnie ścięły ceny hurtowe paliw. Łącznie więc w minionym tygodniu 1 tys. litrów ON potaniał o prawie 83 zł i kosztuje teraz średnio nieco ponad 3,75 tys. zł. W znacznie większym stopniu spadły ceny hurtowe benzyn: za 1 tys. litrów 95-oktanowej trzeba teraz zapłacić o 138 zł mniej niż tydzień wcześniej, czyli przeciętnie niespełna 3,69 tys. zł. Aż o 226 zł na 1 m sześc. potaniała benzyna 98-oktanowa. Analitycy dostrzegają jednak wciąż potencjał do dalszych obniżek cen hurtowych, szczególnie zaś cen oleju napędowego.

Skutkiem powinny być obniżki na stacjach – o kilka, a nawet o kilkanaście groszy na litrze. – Według naszych krótkookresowych prognoz już w pierwszym tygodniu grudnia średnia cena litra zarówno oleju napędowego, jak i najpopularniejszej benzyny na stacjach w Polsce ma szansę spaść do 4,85 zł, zaś pod koniec roku bardzo prawdopodobne jest, że litr będzie kosztował przeciętnie jeszcze o 10 gr mniej – mówi nam Bogucki.

W jego opinii wcale nie będzie to oznaczać końca spadków, choć to, w jakim tempie obniżać się będą dalej ceny, uzależnione jest głównie od rozwoju sytuacji międzynarodowej. Ta zaś ma sprzyjać kierowcom w Polsce. Po decyzji OPEC cena baryłki ropy na światowych giełdach obniżyła się o blisko 5 dol. I choć kolejnego dnia nieco się odbiła (o 0,3–0,4 dol.), to wciąż pozostaje poniżej granicy 70 dol. za baryłkę. Specjaliści spodziewają się kolejnych spadków, choć – jak uważa Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex – nie będą one już tak gwałtowne.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • krytpo(2014-12-05 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    spadają, spadają co dzień prawie, yanosik pokazuje niższe ceny na mapie :P

    Odpowiedz
  • marta(2014-12-30 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe czy te ceny jeszcze spadna. narazie jest super dawno nie bylo 4,.60 za litr. jeszcze ja jezdze hybryda ktora dosc malo pali wiec ciesze sie ze wreszcie sobie poejzdze:D

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane